1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Novatek Yamal tesislerinden 9 milyon ton LNG üretti

Novatek Yamal tesislerinden 9 milyon ton LNG üretti

Rus enerji şirketi Novatek, Rusya Kutuplarında bulunan Yamal LNG tesislerinden yılın ilk yarısında 9 milyon ton üretim yaptı. 

Novatek Yamal tesislerinden 9 milyon ton LNG üretti

Enerji Günlüğü - Rus enerji şirketi Novatek, Rusya Kutuplarında bulunan Yamal LNG tesislerinden yılın ilk yarısında 9 milyon ton üretim yaptı. 

Rusya'nın en büyük ikinci doğalgaz şirketi Novatek, her biri yıllık 5,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğalgaz üretim kapasitesine sahip olacak olan üç ünitenin yer aldığı Yamal LNG tesislerinden 2019 yılı ilk altı ayında 9 milyon ton sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ürettiğini açıkladı. Açıklamaya göre yılın ilk yarısında ayrıca 0.6 milyon ton gaz kondensatı da üretildi.

Proje Kuzey Kutup Dairesi’nin 600 kilometre kuzeyinde, güneşin aralıksız 2 ay boyunca doğmadığı bölgede yer alıyor. Dünyanın en büyük endüstriyel tesislerden biri olan tesislerde dünyada ilk olarak buz kırıcı tankerler de kullanılıyor.

Yamal LNG projesinde Novatek'in yüzde 50,1, Fransız Total ve Çinli CNPC şirketlerinin yüzde 20'şer ve Çinli İpek Yolu Fonu'nun da yüzde 9,9 hissesi bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler