1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Petrol fiyatları, Ukrayna iyimserliği ile düşüşe geçti

Petrol fiyatları, Ukrayna iyimserliği ile düşüşe geçti

Enerji Günlüğü- Petrol fiyatları, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesi ile hızlı yükselişe geçmesinin ardından, Ukrayna ile ilgili...

Petrol fiyatları, Ukrayna iyimserliği ile düşüşe geçti

Enerji Günlüğü- Petrol fiyatları, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesi ile hızlı yükselişe geçmesinin ardından, Ukrayna ile ilgili gerilimin daha fazla tırmanmayacağına ilişkin iyimserlikle hızlı geriledi.

Brent petrolün varil fiyatı, jeopolitik gerilimin etkisiyle 3 Mart 2014’de güne yüzde 1,6'lık hızlı yükselişle başlaması sonrasında yılın en yüksek seviyesi olan 112,36 dolara kadar yükselmişti. 4 Mart 2014’de ise Rusya'dan ılımlı yönde gelen açıklamalarla gerilimin azalacağına yönelik iyimserliğin etkisiyle Brent petrolün varil fiyatı düşüşe geçti. Güne 111 dolar sınırından başlayan Brent petrolün varil fiyatı, etkisini artıran satışlarla gün içinde en düşük 109,35 dolara kadar geriledi.

Analistler, 109,86 dolar seviyelerinden işlem gören Brent petrolün varil fiyatı için, 109,2 dolar seviyelerinin destek olarak takip edileceğini belirtiyor. Ukrayna ve Rusya arasındaki siyasi gerilimin yeniden tırmanmasının, arz sıkıntılarına yol açabileceğine yönelik endişeleri artırdığını, bunun ise petrol fiyatlarında yukarı yönlü baskı yarattığına dikkati çeken analistler, böyle bir durumda ise 113 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydediyor.

ABD BATI TEKSAS TÜRÜ HAM PETROLÜN VARİL FİYATI DA DÜŞTÜ

ABD Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise 3 Mart 2014’de 105 dolar seviyelerini aşarak yaklaşık 5,5 ayın en yükseği olan 105,22 doları gördü. 4 Mart 2014’de ise 103,62 dolar seviyelerine kadar gerileyen ham petrolün varil fiyatı, gün içinde 103,79 dolar seviyelerinden işlem gördü. 

Analistler, Rusya'dan olumlu yönde gelebilecek açıklamalar ile ABD Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatında satış baskılarının artabileceğine işaret ederek, bu durumda 102,9 dolar desteğinin takip edileceğini ifade ediyor. Siyasi tansiyonun yükselmesi durumunda ise analistler, 105 dolar direncinin yeniden test edilebileceğini kaydediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler