1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Putin`den Gazprom`un fiyat tarifesine müdahale

Putin`den Gazprom`un fiyat tarifesine müdahale

Enerji Günlüğü - Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ülkesinin enerji devlerinden Gazprom'un doğalgazda fiyat artışı hazırlıklarına müdahale etti. Gazprom'un...

Putin`den Gazprom`un fiyat tarifesine müdahale

Enerji Günlüğü - Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ülkesinin enerji devlerinden Gazprom'un doğalgazda fiyat artışı hazırlıklarına müdahale etti. Gazprom'un fiyat tarifelerini yükselterek değil, gider kalemlerini düşürerek kaynak yaratması gerektiğini belirten Putin, Rus tüketicileri yakın gelecekte gaz fiyatlarının artmayacağını müjdeledi. Avrupalı gaz alıcılarına da seslenen Putin, en büyük doğalgaz satıcısı konumundaki ülkesinin güvenilirliğinden kuşku duyulmamasını istedi. Kuzey Akım Gaz Boru Hattının ilk kolunun geçen Kasım'da devreye girdiğini hatırlatan Putin "Bu, Rusya ve Avrupa doğalgaz nakil sistemlerinin birleştiği anlamına geliyor ve dolayısıyla sevkiyatların güvenirliğini arttırarak bir çok transit riskini ortadan kaldırıyor" dedi. İkinci kolunun yarıdan fazlasının tamamlandığını da belirten Putin, hattın toplam kapasitenin 55 milyar metreküp olacağını söyledi.

Rusya'nın küresel enerji pazarlarında bugüne kadar hep güvenilir ortak olduğunu dile getiren "Biz bu üne değer veriyoruz ve ortaklığa açığız" diye konuştu.
Ülkesinin enerji stratejisinin, doğalgaz talebinin giderek artacağı tahminine dayanacağını belirten Rusya Başbakanı Putin, şunları söyledi:
“Uzman değerlendirmelerine göre 2012 yılında iç tüketim ve yurt dışına yapılacak doğalgaz ihracatı, 2007'deki kriz öncesi seviyesinin üzerine çıkacak. Hedefimiz, konutların, sanayinin, tarımın ve vatandaşların oluşturduğu Rus tüketicilerin artan ihtiyaçlarını garantili bir şekilde karşılamak ve aynı zamanda dünya pazarlarındaki varlığımızı sağlamlaştırarak genişletmek..."

 

Önceki ve Sonraki Haberler