1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Rolls-Royce sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanacak

Rolls-Royce sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanacak

Rolls-Royce yeni nesil motor teknolojisine yönelik yapılan yer testlerinde ilk kez %100 sürdürülebilir havacılık yakıtını kullanacak. 

Rolls-Royce sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanacak

Enerji Günlüğü - Rolls-Royce yeni nesil motor teknolojisine yönelik yapılan yer testlerinde ilk kez %100 sürdürülebilir havacılık yakıtını kullanacak. 

İngiliz lüks araç üreticisi Rolls-Royce, süregelen net sıfır karbon stratejisi kapsamında, yeni nesil motor teknolojisine yönelik yapılan yer testlerinde ilk kez %100 sürdürülebilir havacılık yakıtını (SAF) kullanacak. 

YÜZDE 75 DAHA AZ KARBON SALIMI

Bu testlerin amacı, katışıksız SAF'in gaz türbini motorlarının çevre performansının iyileştirilmesine yönelik önemli bir katkı sağladığını doğrulamak. Testlerde kullanılan SAF, düşük karbonlu yakıt konusunda uzman Paramount, California'daki World Energy tarafından üretiliyor. SAF ayrıca Shell Havacılık şirketi tarafından tedarik ediliyor. 

SkyNRG tarafından ikmal edilen bu katışıksız yakıt, net CO2 yaşam döngüsü salımlarını geleneksel jet yakıtına kıyasla %75'ten daha fazla azaltma potansiyeline sahip. Bu katışıksız yakıt sayesinde, önümüzdeki yıllarda CO2 yaşam döngüsü salımı daha da azaltılabilir. 

Bu testler, mevcut motorların tamamen "ikame (drop-in)" seçeneği kapsamında % 100 SAF ile çalışabileceğini göstermeyi ve ilgili yakıtların sertifikasyonu konusunda bir altyapı hazırlamayı amaçlıyor. 

Hâlihazırda SAF, geleneksel jet yakıtıyla % 50'ye varan karışımlar için sertifikalandırılarak mevcut tüm Rolls-Royce motorlarında kullanılabilecek şekilde konumlandırıldı. Önümüzdeki haftalarda Derby, Birleşik Krallık'ta başlayacak yer testlerinde, ALECSys (Advanced Low Emissions Combustion System - Gelismis Düşük Emisyonlu Yanma Sistemi) zayıf yanma teknolojisini de içeren bir Trent motoru yer alacak. ALECSys, birinci nesil Trent motorlarına göre %25 yakıt tasarrufu sağlayan UltraFan® yeni nesil motor gösterim programının bir parçası. 

“GEZEGENİMİZE BÜYÜK BİR KATKI SAĞLAYABİLİRİZ”

Rolls-Royce Teknoloji Sorumlusu Paul Stein konuyla ilgili şunları söyledi: “Havacılık, dünyayı birbirine bağlı tutan çok büyük bir güç. Bu gücü ancak sürdürülebilir bir şekilde devam ettirebiliriz. Testlerimizin amacı ise gerçek anlamda salım azaltımı sağlayabileceğimizi göstermek. Havacılığın 2050'ye kadar yılda 500 milyon tona kadar arttırması gereken SAF üretimi sayesinde gezegenimize oldukça büyük bir katkı sağlayabiliriz.” 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler