1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Ruslar K. Akım için yine Estonya`nın kapısında

Ruslar K. Akım için yine Estonya`nın kapısında

Rus enerji devi Gazprom, Kuzey Akım Gaz Boru Hattı'nın kapasitesini yükseltecek yeni boru hatları için 2007 yılından sonra bugün yeniden Estonya’nın...

Ruslar K. Akım için yine Estonya`nın kapısında

Rus enerji devi Gazprom, Kuzey Akım Gaz Boru Hattı'nın kapasitesini yükseltecek yeni boru hatları için 2007 yılından sonra bugün yeniden Estonya’nın kapısını çaldı. Kuzey Akım gaz boru hattının yapım operatörlüğünü yürüten Nord Stream AG konsorsiyumu, Avrupa'ya Rus doğalgazı taşıyan Kuzey Akım Gaz Boru Hattı'nın iki yeni kolunun Estonya’nın ekonomik bölgesinden geçirilmesi için Estonya Dışişleri Bakanlığına başvurdu. Nord Stream Baltık Ülkeleri Temsilcisi Romans Bumanis’in yaptığı açıklamaya göre şirket, Baltık Denizinde genişliği 4 kilometreyi bulan bir koridorda araştırma yapma izni almak istiyor.

Rus Kommersent gazetesinde yer alan haberde, projeye sıcak bakan Finlandiya’nın tersine 2007 yılında Gazprom’un buna benzer bir talebini reddettiği bilinen Estonya hükümetinden izni koparmanın oldukça zor olacağı tahminine yer veriliyor. Kimi analistlere göre ise Gazprom, red cevabı aldığı 2007’ye göre bugün daha şanslı. Bunun değerlendirmenin gerekçesi ise Gazprom'un Estonya’ya sattığı doğalgazın fiyatlarında indirim yapmış olması. Gazprom, Avrupa'ya ihraç ettiği Rus gazının transit ülke konumundaki Ukrayna’ya bağımlılığının azaltılması için Kuzey Akım'a yeni kollar eklemeye büyük önem veriyor. Gazprom, Kuzey Akım projesini büyütmek amacıyla aynı nedenlerle Finlandiya’ya yaptığı başvurudan olumlu sonuç almıştı.

Erkan Özdemir

Önceki ve Sonraki Haberler