1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Rusya doğalgaz fiyat beklentisini düşürdü

Rusya doğalgaz fiyat beklentisini düşürdü

Enerji Günlüğü - Rusya Ekonomi Bakanlığı 2012 için doğalgaz fiyat beklentilerini aşağıya çekti. Eski Sovyet ülkeleri dışında Avrupa ve Türkiye...

Rusya doğalgaz fiyat beklentisini düşürdü

Enerji Günlüğü - Rusya Ekonomi Bakanlığı 2012 için doğalgaz fiyat beklentilerini aşağıya çekti. Eski Sovyet ülkeleri dışında Avrupa ve Türkiye dahil bin metreküp doğalgaz için 439 dolar olarak öngörülen fiyat, 393 dolar olarak revize edildi. Gazprom, 2011'de Türkiye dahil Avrupa ülkelerine ortalama 384 dolardan satış yapmıştı. Bakanlık 2012 için doğalgaz ihraç miktarını da 212 milyar metreküpten 193 milyar metreküpe indirdi. Avrupa taleplerinin düşmesi rakamların revizyonunda etkili oldu.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç, hafta başında yaptığı açıklamada doğalgaz ihraç rakamlarını gözden geçireceklerini ifade etmişti. Gazprom'un 2010'da yüzde 23 olan Avrupa pazarındaki payını 2011'de yüzde 27'ye yükseltti. Rus doğalgaz şirketi 2020 için payını yüzde 30 seviyesine çıkarmayı planlıyor. Avrupa Birliği'nin enerji ihraç eden şirketlerle, dağıtım ağına sahip olan şirketlerin ayrı olmasını öngören çalışmaları nedeni ile Gazprom, Avrupa piyasasında belirsizlik yaşıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler