1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Rusya ile Suudi Arabistan petrolde uzun vadeli işbirliği yapacak

Rusya ile Suudi Arabistan petrolde uzun vadeli işbirliği yapacak

Rusya ile Suudi Arabistan, petrol piyasalarında dengenin sağlanabilmesi için uzun vadeli bir işbirliği yapma konusunda anlaştılar.

Rusya ile Suudi Arabistan petrolde uzun vadeli işbirliği yapacak

Enerji Günlüğü - Rusya ile Suudi Arabistan, petrol piyasalarında dengenin sağlanabilmesi için uzun vadeli bir işbirliği yapma konusunda anlaştılar.

Putin'in küresel petrol fiyatlarına istikrar kazandırma ve İran'la yaşanan bölgesel gerilimleri azaltma amacıyla yaptığı ziyaret kapsamında Suudi Arabistan ile Rusya arasında başta enerji olmak üzere çeşitli alanlarda milyarlarca dolarlık 20 işbirliği anlaşması imzalandı. 

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katıldığı törende imzalanan anlaşmalar arasında, 'enerji alanında iş birliği protokolü’ çerçevesinde imzalanan 'OPEC+ kapsamında uzun vadeli işbirliği sözleşmesi' ön plana çıktı.

İKİ ÜLKE EKONOMİSİNE FAYDA SAĞLAYACAK

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, Suudi Arabistan ile Rusya'nın 20 iş birliği anlaşması imzaladığını belirterek, petrolün, yakın gelecekte dünya ekonomisinin büyümesinde temel bir unsur olarak kalmaya devam edeceğini kaydetti.

OPEC+, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyeleri ile örgüte üye olmayan 10 ülkeyi kapsıyor. Rusya, OPEC üyesi olmamasına rağmen Rusya ve Suudi Arabistan'ın ekonomisinde zarar veren 2014 yılındaki ekonomik durgunluk sonrası petrol tedarikini ve fiyatlarını sınırlamak için OPEC'le yakın işbirliği yapıyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler