1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Rusya’dan AB ile enerji ticaretinde Ruble ve Euro kullanma talebi

Rusya’dan AB ile enerji ticaretinde Ruble ve Euro kullanma talebi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Avrupa Birliği ile petrol ve doğalgaz alanında yapılan ödemelerin euro ve ruble üzerinden olmasını savundu. 

Rusya’dan AB ile enerji ticaretinde Ruble ve Euro kullanma talebi

Enerji Günlüğü - Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Avrupa Birliği ile petrol ve doğalgaz alanında yapılan ödemelerin euro ve ruble üzerinden olmasını savundu. 

Rusya ABD yaptırımlarının etkisini hafifletmek için dolara bağımlılığı azaltacak uygulamaları hayata geçirmeyi hedefliyor. Financial Times gazetesine açıklamada bulunan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, “Çok iyi ve stabil bir para birimimiz var. Neden küresel işlemler için kullanmayalım ki? Böyle bir geçiş ABD yaptırımlarındaki kayıpları ve ABD dolarına bağımlılığı en aza indirecek” dedi. 

Bakan, Rusya tahvil piyasasının Avrupa Birliği’nden yatırımcılar ve şirketler arasında popüler olduğunu ve bunun ülkenin enerji ihracatını ruble cinsinden satma fırsatı olduğunu kanıtladığını bildirdi. 

Rusya bu çerçevede Maliye Bakanlığı tahvil programında tüm yeni menkul kıymetlerin euro ve ruble olarak ihraç edilmesini sağladı.

Önceki ve Sonraki Haberler