1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Sibirya’nın Gücü gaz sevkiyatına Aralık’ta başlayacak

Sibirya’nın Gücü gaz sevkiyatına Aralık’ta başlayacak

Rusya, Sibirya’dan Çin’e Rus doğalgazını taşıyacak olan ‘Sibirya’nın Gücü’ doğalgaz boru hattında ilk sevkiyatı Aralık ayında gerçekleştirmeyi planlıyor.

Sibirya’nın Gücü gaz sevkiyatına Aralık’ta başlayacak

Enerji Günlüğü - Rusya, Sibirya’dan Çin’e Rus doğalgazını taşıyacak olan ‘Sibirya’nın Gücü’ doğalgaz boru hattında ilk sevkiyatı Aralık ayında gerçekleştirmeyi planlıyor.

Rus enerji şirketi Gazprom'un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vitaliy Markelov, Sibirya'dan Çin sınırına ulaşacak doğalgaz boru hattı ‘Power of Siberia’ ile ilk doğalgaz akışını 2019 yılı Aralık ayında gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıkladı. 

Markelov yaptığı açıklamada hattın günde 10 milyon metreküp gaz iletim kapasitesine sahip olacağını ancak bu miktarın artabileceğini kaydetti. 

Rusya'nın en büyük şirketi ve dünyanın en fazla doğalgaz çıkaran kuruluşu Gazprom ile Çin'in en büyük petrol ve gaz üreticisi ve tedarikçisi olan CNPC 2014 yılında "Power of Siberia" gaz boru hattı için bir anlaşma imzalamıştı. 30 yıllık olan bu anlaşma, yılda 38 milyar metreküp Rus gazının Çin'e iletilmesini doğu yolundan sağlamak amacı ile yapıldı.

2015 yılında ise her iki taraf, Rusya doğalgazının Çin'e teslimatını batıdan sağlayacak "Power of Siberia 2" gaz boru hattı için bir ön anlaşma imzaladı. İlk aşamada 30 milyar metreküp gazın Batı Sibirya'dan teslim edilmesi planlanıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler