1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Toplu taşımada doğal gaz dönemi

Toplu taşımada doğal gaz dönemi

Enerji Günlüğü - Adana Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada 'sıkıştırılmış doğalgaz sistemi'ne geçti. Belediye bünyesindeki otobüsler, artık...

Toplu taşımada doğal gaz dönemi

Enerji Günlüğü - Adana Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada 'sıkıştırılmış doğalgaz sistemi'ne geçti. Belediye bünyesindeki otobüsler, artık sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışacak. Her bir araçta yüzde 35'lik yakıt tasarrufu sağlayan sistem, yılda 11 milyon TL'nin de belediye kasasında kalmasını sağlayacak. Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi Müdürlüğü'nde modifiye edilen belediye otobüsünü inceleyerek, burada sıkıştırılmış doğalgaz sistemi hakkında yetkililerden bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, “Araştırmalarımız sonucu doğalgazın, toplu taşıma araçlarında da kullanılmasının hem doğa açısından, hem de tasarruf anlamında önemli bir adım olacağını düşündük. Bu konuda kapsamlı bir proje hazırladık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 800 milyon TL'ye mal olacak olan sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışan otobüs ithal ettiğini, bizzat İstanbul'da konuşmacı olarak katıldığı bir toplantıda duydum. Bu da bizim belediye olarak doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi.

“BİR YILDA 11 MİLYON TL TASARRUF EDECEĞİZ”
Proje üzerinde yaklaşık 3 aydan bu yana çalıştıklarını dile getiren Aldırmaz, daha önce motorin ile çalışan bir otobüsü, yapılan modifiye çalışmalarının ardından sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışır hale getirdiklerini dile getirdi. Söz konusu otobüsün çevreci bir toplu taşıma aracı olarak öne çıkmasının yanında belediyeye önemli bir tasarruf da sağlayacağı yorumunda bulunan Aldırmaz, “Bu sistem bize yakıtta yüzde 35'lik bir tasarruf sağlayacak. Bu da yıllık 11 milyon TL'lik tasarruf anlamına geliyor. Bu para ile de diğer hizmetleri yerine getireceğiz” ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler