1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TürkAkım alım terminalinin yüzde 87,3’ü tamamlandı

TürkAkım alım terminalinin yüzde 87,3’ü tamamlandı

Rus doğalgazını Karadeniz üzerinden Türkiye’ye taşıyacak TürkAkım’ın Kıyıköy'deki alım terminalinin yüzde 87,3’ü tamamlandı.

TürkAkım alım terminalinin yüzde 87,3’ü tamamlandı

Enerji Günlüğü - Rus doğalgazını Karadeniz üzerinden Türkiye’ye taşıyacak TürkAkım’ın Kıyıköy'deki alım terminalinin yüzde 87,3’ü tamamlandı.

Gazprom Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Oleg Aksyutin, “TürkAkım” doğalgaz boru hattının alım terminalinin şu anda oldukça yüksek bir hazırlığa sahip olduğunu ve proje programına uygun bir şekilde yüzde 87,3 oranında inşa edildiğini açıkladı. Gazetem.ru'nun haberine göre, Aksyutin yaptığı açıklamada hattın Aralık 2019 tarihinde Türkiye topraklarındaki alan ile birlikte hizmete geçeceğini belirterek, “Rus kısmının hazırlığı yüzde 99, şu anda son çalışmalar yürütülüyor. Deniz bölümünün inşaatı geçen yılın Kasım ayında tamamlandı. Türkiye topraklarına gelince, alım terminalinin inşaatı projenin belirlediği program ve sürelerde yapılıyor. İnşaat hazırlığı yüzde 87,3, bu oldukça yüksek” dedi. 

Türkiye'nin Trakya bölgesinde, Kıyıköy yakınlarındaki Doğalgaz Alım Terminali yapımına ilişkin sözleşme, Eylül 2017’de Petrofac ile imzalandı. İnşaat için hazırlıklarını sürdüren Petrofac, Türkiye’nin önde gelen inşaat şirketlerinden Tekfen ile ana alt yüklenici sözleşmesi imzaladı. 

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı-Deniz Bölümü Projesi, her biri 81 santimetre çapında ve yıllık 15,75 milyar metre küp kapasiteye sahip, Karadeniz üzerinden 930 km boyunca uzanan iki paralel doğalgaz boru hattından oluşacak. TürkAkım, 2.200 metreyi bulan derinlikteki sularda döşenecek olan bu büyüklükteki ilk boru hattı olacak. Boru hatlarından biri, Türkiye piyasasının ihtiyacını karşılarken, diğeri Türkiye-Avrupa sınırına uzanarak güney ve güneydoğu Avrupa'ya Rus doğalgazının güvenilir şekilde tedarikini sağlayacak. TürkAkım Boru Hattı-Deniz Bölümü Projesi, Gazprom’un yüzde 100 iştiraki olan South Stream Transport B.V. tarafından inşa ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler