1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Türkiye`den 15 ülkeye Kıbrıs uyarısı: Gaza gelmeyin

Türkiye`den 15 ülkeye Kıbrıs uyarısı: Gaza gelmeyin

Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Ada'nın açıklarında petrol ve doğalgaz aramaları için açtığı ihaleye katılacak ülkelerin hükümetlerini ve enerji...

Türkiye`den 15 ülkeye Kıbrıs uyarısı: Gaza gelmeyin

Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Ada'nın açıklarında petrol ve doğalgaz aramaları için açtığı ihaleye katılacak ülkelerin hükümetlerini ve enerji şirketlerini uyardı. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yapılan uyarıda, 'ihale bölgesi ihtilaflı, sondaj çalışması ve aramaya izin vermeyiz. İlişkilerimizin bozulmasını istemiyorsanız ihaleden çekilin' mesajı verildi. Daha önce benzer bir uyarıyı ABD ve İsrail nezdinde yapan Türkiye'nin, bu kez de aralarında Rusya. Çin, Fransa, İngiltere, Norveç'in bulunduğu 15 ülkeyi uyardığı belirtildi. Uyarı, Rum kesiminin ihalesiyle ilgilenen ülkelerin Ankara'daki büyükelçileri kanalıyla gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanlığı, hükümetlerin yanı sıra Rus devi Novatek, Fransız Total, Güney Kore'den Kogas, İtalya'dan ENI olmak üzere uluslararası enerji firmalarına da benzer bir uyarıda bulundu. Akşam'ın haberine göre, AB dönem başkanlığını temmuz ayı başında devralan Kıbrıs Rum Kesimi, ikinci doğalgaz sondaj ihalesini bu görevi bitmeden tamamlamak için atağa geçti. Ankara ise bunun üzerine, ihaleye katılacağı belli olan ülke ve şirketleri tek tek uyardı. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre mayıs ayından bu yana uyarılar sürüyor.

İSTENMEYEN GERGİNLİKLER OLUR
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, 'GKRY'nin açtığı sözde ihaleye konu olan deniz alanlarının Ada'nın batısındaki bir bölümü Türkiye'nin Akdeniz'deki kıta sahanlığı alanı ile çakışmaktadır. Türkiye, bu alanlarda hiçbir faaliyete müsaade etmeyecektir' dedi. İhaleye konu olan deniz alanlarının Ada'nın güneyindeki büyük bölümünün KKTC tarafından TPAO'ya verilen ruhsat sahaları ile çakıştığını kaydeden Ünal, 'Uluslararası petrol şirketlerinin bu alanlarda ileride faaliyette bulunmaları, KKTC ve TPAO ile karşı karşıya gelmelerine ve arzu edilmeyen gerginliklerin ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. İlgili ülkeler ve petrol şirketlerini sağduyulu hareket etmeye ve ihaleden çekilmeye davet ediyoruz' dedi.

KKTC'NİN DE HAKLARI VAR!
Türkiye'nin, ülke ve enerji şirketlerine yaptığı uyarıda, uluslararası hukuktan doğan durum ayrıntılı biçimde anlatıldı. Söz konusu bölgenin bir bölümünün Türkiye'nin kıtasahanlığı içinde bulunduğu vurgulandı. Ayrıca, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları üzerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de hakları bulunduğu hatırlatılarak, 'ihale bölgesi ihtilaflı, sondaj çalışması ve aramaya izin vermeyiz. İlişkilerimizin bozulmasını istemiyorsanız ihaleden çekilin' denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler