1. HABERLER

  2. PETROL

  3. 10 numara yağa izin şartı

10 numara yağa izin şartı

Enerji Günlüğü - Kaçak akaryakıt konusuna da değinen Bakan Yazıcı, konuya ilişkin yeni düzenlemelerin yapılacağı işaretini verdi. Akaryakıt istasyonunda...

10 numara yağa izin şartı

Enerji Günlüğü - Kaçak akaryakıt konusuna da değinen Bakan Yazıcı, konuya ilişkin yeni düzenlemelerin yapılacağı işaretini verdi. Akaryakıt istasyonunda yapılan kontrol sonucunda iki pompanın markersız ürün sattığının tespit edilmesinin ardından geriye kalan dört tanesi ile satış yapılabildiğini ifade eden Yazıcı, “Böyle bir şey olur mu?. Birkaç yerde kaçak akaryakıt sattığı tespit edilen devam ediyor. Ya bir başka adam orada çalışıyor. Tamamen kapatılmasını istiyorum. Yasal değişiklik olması lazım” dedi.

Akaryakıt harici ürünlerin ithalinde izin yetkisinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda (EPDK) olduğunu hatırlatan Yazıcı, kapasite raporu verildiği gerekçesiyle bu şartın kaldırıldığını aktardı. “Biz bu olmaz dedik sonra kaldırıldı. Ancak akaryakıt harici ürün ithalatında artış oldu şimdi” tespitini yapan Bakan Yazıcı, şu değerlendirmede bulundu: “Tekrar izne bağlanması lazım. Bunu tekrar izne bağlayacağız. Solvent, 10 numara yağ gibi. 10 numara yağın ithali yasak değil. Araçta kullanılacak hale getirirseniz bu suçtur.” Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin (EMD) toplantısında konuşan Bakan Yazıcı ayrıca 10 numara yağ getiren antreponun millileştirmeden bu ürünü tüccara satabildiğini ifade ederek antrepoda o ürünü alacak kişinin sanayide kullanacak kişi olması gerektiğini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler