1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. 11 Milyar dolarlık elektrik ihalelerinde yöntem sil baştan

11 Milyar dolarlık elektrik ihalelerinde yöntem sil baştan

Enerji Günlüğü - Yeniden ihale edilecek elektrik dağıtım bölgeleriyle ilgili yöntem netleşti. İhaleyi kazanan taksitli, sabit kurlu ve TL ödeme yapabilecek....

11 Milyar dolarlık elektrik ihalelerinde yöntem sil baştan

Enerji Günlüğü - Yeniden ihale edilecek elektrik dağıtım bölgeleriyle ilgili yöntem netleşti. İhaleyi kazanan taksitli, sabit kurlu ve TL ödeme yapabilecek. Hükümet, bir türlü tamamlanamayan yaklaşık 11 milyar dolarlık elektrik dağıtım özelleştirmelerinde sistemi sil baştan değiştiriyor. Önceki ihalelerde yaşanan sorunların tekrarlanmaması için öncelikle yasa değişikliği yapılacak. Bu düzenlemeler yarın açılacak Meclis'e gönderilecek enerji tasarrufuyla ilgili yasa tasarısının içerisine monte edilecek. Yasa tasarısı Meclis'te öncelikli görüşülecek.

PEŞİNAT ŞARTI GELİYOR
Yeni ihale yönteminde ciddi firmaların sürece dahil olması için "peşinat" sistemi getirilirken geçici teminatlar da yüzde 50 arttırılacak. Firmalar sözleşmeden vazgeçtiklerinde bu sefer daha fazla teminatı yakmış olacak. Sözleşme sırasında yüzde 30 peşinat alınacak. Enerji Bakanı Yıldız, "İhalelere artık herkes giremeyecek" dedi.

ÖDEMELERE KOLAYLIK
Yeni düzenleme ile mevcut sistemdeki peşin ödeme şartı kaldırılırken onun yerine, yüzde 30'luk peşinattan arta kalan tutarın yılda bir taksit olmak üzere toplam 4 taksitte ödenmesinin önü açılacak. Ayrıca ihalede oluşan tutar, devir sözleşmesinin yapıldığı tarihteki kur üzerinden sabitlenecek. Böylece firmaların ileriye dönük yaşayabileceği kur riski tamamen ortadan kaldırılacak. Ayrıca, vadeli ödemelerin TL olarak yapılmasına da imkan tanındı.

EK SÜRE VERİLMİYOR
İhaleyi kazanan firma ödemelerini geciktiremeyeceği gibi ek süre de isteyemeyecek. Özelleştirme Yüksek Kurulu devre onay verdikten hemen sonra ÖİB, kazanan şirketi hisse devri için davet edecek. Şirket, bu çağrı ile birlikte ÖİB'nin belirlediği süre içinde ihale duyurusundaki geçici teminat miktarı kadar ek geçici teminat verecek.

İHALELER İPTAL OLMUŞTU
İki yıl önce yapılan 8 ayrı bölgenin ihalesine katılan şirketler, toplamda 10,7 milyar dolar civarında teklif vererek ihaleleri kazanmışlar, ancak peşinat ve taksitleri ödemedikleri için ihaleler tamamlanamamış, 300 milyon dolarlık teminatlar yakılmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler