1. HABERLER

  2. PETROL

  3. 2. gemi yola çıktı, Irak TR`yi ticari ilişkiler için uyardı

2. gemi yola çıktı, Irak TR`yi ticari ilişkiler için uyardı

Enerji Günlüğü - Ceyhan'dan ikinci bir tankere daha Kürt petrolü yüklenerek yola çıkmasının ardından Irak, Kürt petrolü nedeniyle Türkiye ile ticari...

2. gemi yola çıktı, Irak TR`yi ticari ilişkiler için uyardı

Enerji Günlüğü - Ceyhan'dan ikinci bir tankere daha Kürt petrolü yüklenerek yola çıkmasının ardından Irak, Kürt petrolü nedeniyle Türkiye ile ticari ilişkilerin bozulacağı uyarısı yaptı.

Ceyhan'dan dün ikinci bir tankere daha Kürt petrolü yüklenerek yola çıkmasının ardından Irak Petrol Bakanı Abdul Kareem Luaiby, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kendi başına petrol ihraç etme girişimlerini Birleşmiş Milletler'e şikayet etmek için süreci başlattıklarını belirterek, Kürt petrolünün ihracına aracılık eden Türkiye ile ikili ticari ilişkilerin bozulabileceği uyarısında da bulundu. Türkiye ile Irak arasında ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 15 milyar dolar oldu.

İKİNCİ GEMİ DE YOLA ÇIKTI

Dün Ceyhan'dan ikinci bir tankere daha Kürt petrolü yüklendi. Seamusic adlı tanker İtalya'nın Trieste limanına doğru yola çıktı.

Kürt petrolünün yüklendiği ilk tankerin akıbeti ise belirsizliğini koruyor. Ceyhan'dan yüklediği 1 milyon varil Kürt petrolü ile önce Meksika'ya doğru hareket eden United Leadership adlı tanker, sonra rotasını Fas'a çevirmiş, ancak petrolünü burada da boşaltmasına izin verilmemişti.