1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. 2014’ün Yeşil Beyinleri Belli Oldu

2014’ün Yeşil Beyinleri Belli Oldu

Enerji Günlüğü - “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’nın Lise ve Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’nda...

2014’ün Yeşil Beyinleri Belli Oldu

Enerji Günlüğü - “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’nın Lise ve Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerini aldı.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik Kuzey Kıbrıs Turkcell(KKTCELL) sponsorluğunda düzenlediği “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışmasının 2014 yılı finali yapıldı. 17 farklı ülkeden 271 projenin katıldığı yarışmada ilk üç dereceye girenler, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun yeni akademik yılı açılış töreninde ödüllerini aldılar.

Milliyet Gazetesi köşe yazarı Abbas Güçlü, Synergy Küresel Enerji kurucu ortağı Yusuf Ertaç, T.C. Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı AB Uzmanı Abdullah Buğrahan Karaveli, Intel Türkiye AR-GE Direktörü Aslı Arslan, Lefke Avrupa Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşen Türkman, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülfem Bakan, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kağan Tuncay, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Makina Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Sönmez, VEN ESCO Genel Müdürü Arif Künar'ın yer aldığı lise ve üniversite jürisine sunum yapan iki kategorinin beşer finalisti arasından ilk üç belirlendi.

Yarışma sonunda liseler kategorisinde Pakistan Karachi Grammar School’dan Daniyal Motan ve Arvin Anoop “Kınkanatlı Böcek Yöntemiyle Su Toplama” başlıklı projesiyle birincilik, Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi’nden Şevval İlke Güneysu ve Ezgi Nur Benek “Dedemden Torunuma” başlıklı projesi ile ikincilik, Muğla Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’nden Emre Hatay ve Ahmet Özer “ALGAIR Kavram Proje Bildirisi” başlıklı projesi ile üçüncülük ödüllerini aldı.

Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’nda da Hindistan SAICE’den Pranav Agarwal ve Mukunda Bundredi “Sivrisineğe Karşı Güneş” başlıklı projesi ile birinci, Endonezya Institute Technology’den Bandung Amalia Nur Alifah “Çevre Dostu Diş Macunu İçin İstiridye Kabuğu” başlıklı projesi ile ikinci, Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Ülker İmge Koca ve Aliye Bihter Günay “Vakumlanan Buharlaştırıcıdan Saf Su Üretimi, Biyogaz Sürecinden Temiz Enerji ve Arıtılan Atıktan İyileştirilmiş Kömür Elde Edilmesi” başlıklı projesi ile üçüncü oldular

ÖZEL ÖDÜLLER DE SAHİPLERİNİ BULDU

Yarışma kapsamında bazı projeler de özel ödüle layık görülürken, katılımcıların özel ödül sertifikaları öğrenim gördükleri okullara gönderildi.

Yarışmanın liselere yönelik kategorisinde İzmir Yıldız Tınas İzmiroğlu Anadolu Lisesi’nden İlbey Evcil ve Evren Korkmaz “Dünyamızın Karbon Dengesi”, Ürdün Jubilee School’dan Ayah Abu Hantash ve Rand Thnaibat “Metan – Bir Çözüm”, İzmir Özel TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi’nden Mert Can ve Selena Işıldar “Böğürtlen Suyundan Elektrik Üretimi”, Pakistan Beaconhouse Margalla Campus, A-Levels Branch’tan Syed Ammar ve Mahdi Meher Jamy “Biyolojik Kömürden Karbon Ayrıştırılması ve Yenilenebilir Enerji”, TED Konya Koleji’nden Selahattin Selek ve Kader Zeytin “Güneşten Gelen Güç”, Mısır Maadi STEM School for Girls’den Habiba M. Youssef ve Rawda Z. Al-Askary “Işık Üretimi için STELLA’dan Esinlenilen Çözüm” başlıklı projeleri ile özel ödülün sahibi oldular.

Üniversitelere yönelik yarışmada ise Ürdün The Hashemite University’den Rahmeh Hammoudeh ve Nada Kamona “Termoelektrik Mekanizmalarla Mobil Telefon Şarjı”, İngiltere Cardiff University & Cambridge University’den Adam Dixon ve Joanna Stadnik “Hidrofonik Devrim”, Mısır Cairo University’den Jack Edwar Tadros ve John Edwar Tadros “Enerji Yönetim Sistemi: Arz ve Talebi Yönetecek/Optimize Edecek Yazılım Uygulaması”, Endonezya Universitas Gadjah Mada & Universistas Padjajaran’dan Ibnu Ramadhon ve Sembodo Basuseno “Gelişmekte Olan Ülkelerde Akıllı Yatay Bioforun Selleri Önleme Amaçlı Kullanımı”, Hindistan Sri Krishna College of Engineering & Technology Anna University’den Gokul Kathirvel ve Gowthami P. “Hidro – Skop Sistemi” başlıklı projeleri ile özel ödül almaya hak kazandılar.

LİSELER KATEGORİSİ ÖDÜLLÜ PROJELER

1. Kınkanatlı Böcek Yöntemiyle Su Toplama

Arvin Anoop ve Daniyal Motan, A-level 2. Yıl, Karachi Grammar School, Karaçi, Pakistan

Namibya çölünde yaşayan kınkanatlı böcekler sahillerden esen nemli rüzgâr yönüne doğru pozisyon alarak, kabuklarının yüzeyindeki hidrofobik ve hidrofilik özelliklerdeki oluklar aracılığıyla enerji harcamadan yoğuşturma yöntemiyle su toplarlar. Biyomimikri bilimine merak sarmış Daniyal ve Arvin bu böceğin özelliklerinden esinlenerek enerji harcamadan havadan su toplayabilen bir kavram ünite tasarımı yapmışlar.

2. “Dedemden Torunuma” Projesi

Şevval İlke Güneysu ve Ezgi Nur Benek, Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi, Samsun, Türkiye

Dedelerimizden miras bitki tohumlarımızın genetik değişime uğramadan gelecek nesillere aktarılabilmesi, kırsal bölgelerimizdeki değerli bitki mirası konusunda bilinci artırma problemlerine yoğunlaşan Şevval ve Ezgi, Tohum Evi pilotları kavramını geliştirmişler. Bu proje dahilinde tohum ekimi yapılacak ve tohum ödülleri verilecek bir festivalin de her yıl düzenlenmesi öngörülmekte.

3. ALGAIR Kavram Proje Bildirisi

Ahmet Özer ve Emre Hatay, Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi, Muğla, Türkiye

İnsan kaynaklı kirli havayı ucuz ve sürdürülebilir yöntemlerle çözme amacıyla yola çıkan Ahmet ve Emre, binaların yoğunlukta bulunduğu ve ağaçlandırmanın fiziksel olarak mümkün olmadığı şehirlerde, bina çatılarında yeşil su yosunu yetiştirmeyi kurgulamışlar. Dünya atmosferdeki oksijenin büyük bölümünü üreten fotosentetik su algleri, karbon dioksit tüketip oksijen salgılayarak şehirlerde de görevlerini ALGAIR projesiyle yerine getireceklerdir. Sistemin enerji ihtiyacı yine güneş enerjisinden karşılanacaktır.

ÜNİVERSİTELER KATEGORİSİ:

1. Sivrisineğe Karşı Güneş (AYRINTILI HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ http://enerjigunlugu.net/sivrisinege-karsi-gunes-odul-getirdi_10269.html) 

Pranav Agarwal ve Mukunda Bundredi, SAICE,Pondicherry, Hindistan

Her yıl bir milyondan fazla insanın sıtmadan hayatını kaybettiği gözleminden yola çıkan Pranav ve Mukunda, odaklı araştırmalarla sivrisineklerin çalkantılı veya rüzgârla titreşen sularda üremekte güçlük çektiğini fark etmiş. Sivrisinek larvalarını küçük su dalgacıkları yaratarak kaynağında yok eden ve güneş enerjisi ile çalışan elektro-mekanik bir yüzer sistem geliştirmişler. Su olmayan veya su kalmayan ortamda kendini kapatma gibi özellikleri de olan ilk sistem prototipi test edilip filme alınmış; çözümün etkinliği deneysel verilerle gösterilmiş.

2. Çevre Dostu Diş Macunu İçin İstiridye Kabuğu

Amalia Nur Alifah ve Farah Adrienne, Institute Technology Bandung, Endonezya

Amalia ve Farah, Endonezya’nın uzun sahillerini örten istiridye kabuklarının hem görüntü kirliliği, hem de israfa sebep olduğunu gözlemlemiş. Geleneksel olarak el sanatları için kullanılan istiridye kabukları, bu yolla yeterli miktarlarda tüketilememekte. İstiridye kabuğunda yüksek saflıkta kalsiyum karbonat bulunduğunu araştırmalarıyla tespit eden takım, kabuklardan diş macunu üretimi için geleneksel araçlar içeren ve standart endüstriyel yöntemlere göre çok daha düşük maliyette bir yöntem geliştirmiş. Buluşları sayesinde Endonezya sahil bölgelerinde yeni iş alanları yaratılacağını hesaplamışlar. Kamu anketleriyle ürünlerinin üstünlüğünü teyit etmiş, bir sonraki aşamada dişçilere ulaşmayı planlıyorlar.

3. Vakumlanan Buharlaştırıcıdan Saf Su Üretimi, Biyogaz Sürecinden Temiz Enerji ve Arıtılan Atıktan İyileştirilmiş Kömür Elde Edilmesi

Ülker İmge Koca ve Aliye Bihter Günal, ODTÜ, Ankara, Türkiye

Endüstriyel arıtma süreçlerinin yan ürünü olarak ortaya çıkan yarı-katı atıkların linyit kömürle birleştirme yoluyla kömürün kalorifik değerinin artırılabileceği teziyle yola çıkan İmge ve Bihter, araştırmaları sonucunda bu yöntemi geliştirmiş, süreçte güneş enerjisinden faydalanarak gerçekleştirilecek vakumlu buharlaşmayla saf su üretimi öngörmüşler. Atık su arıtımı sırasında elde edilecek biyogazın da yakıt olarak kullanılabileceğini belirlemiş ve bu şekilde çok yönlü bir sürdürülebilir sistem tasarımı kurgulamışlar.

Sabiha KÖTEK - KKTC

Önceki ve Sonraki Haberler