1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. 2023’te kömürden elektrik hedefi 30 bin MW

2023’te kömürden elektrik hedefi 30 bin MW

Enerji Günlüğü - “Enerji Sohbetleri” toplantısında konuşan Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş, 2023 yılına kadar kömürden...

2023’te kömürden elektrik hedefi 30 bin MW

Enerji Günlüğü - “Enerji Sohbetleri” toplantısında konuşan Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş, 2023 yılına kadar kömürden üretilen elektriğin 30 bin MW’a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bugün 8 bin 140 MW olan kapasitenin yapılan yatırımlarla artacağını dile getiren Aktaş, “2013 yılında 482 milyon tonluk kömür rezervine sahip 4 santralde 2 bin 250 MW kapasiteli yıllık 14 milyar kWh’lik  elektrik üretimi gerçekleştirecek Kütahya, Bingöl, Muğla ve Manisa’da toplam 9,2 milyar Amerikan doları tutarında santral kurulum çalışması planlıyoruz” diye konuştu.

3 SANTRALE 3 BUÇUK MİLYAR DOLAR YATIRIM

Türkiye’nin 14,1 milyar ton kömür rezervi olduğunu, bu rezervin yüzde 90.7’lik bölümünün linyit kömürü geri kalan kısmının ise taşkömürü olduğunu söyledi. Kömürle çalışan elektrik üretim santrallerinde sıfır emisyona yakın teknolojilerin kullanılmasını sağlamaya çalıştıklarını belirten Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “2012 yılında ihalesi yapılarak faaliyete geçirilmesi düşünülen Adana, Bursa ve Manisa’da üç alanımız var. Bu alanlarda 537 milyon ton kömür rezervi bulunuyor. Santrallerin kapasitesi toplam bin 320 MW, yıllık toplam elektrik üretim kapasitesi 8,6 milyar kWh, toplam yatırım oranı ise 3 buçuk milyar Amerikan doları özel sektör yatırımı yapılacak. Bu yatırımın karşılığında 336 Milyon TL gelir tahmin ediyoruz.”

TAQA ANLAŞMASI PARLAMENTOYA GELECEK

Enerji Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış de, Birleşik Arap Emirlikleri Elektrik Şirketi TAQA ile yapılan hükümetler arası anlaşmanın 1 buçuk ay içerisinde parlamentoda görüşüleceğini söyledi. Afşin – Elbistan bölgesinde kurulması planlanan santralin işletmesi için yüzde 65 TAQA, yüzde 35 EÜAŞ ortaklığında bir şirket kurulacağını aktaran Halil Alış, 12 milyar dolarlık yatırımla kurulacak santralin hayata geçmesiyle birlikte 2023 yılında Türkiye’nin 6 milyar dolarlık doğalgaz ithalatının önüne geçeceğini belirtti.

LİSANSSIZ ÜRETİM SINIRI 1 MW OLACAK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Dairesi Başkanı Ahmet Ocak ise “Türkiye Elektrik Piyasasındaki Gelişmeler ve Değerlendirmeler” konulu sunumunda lisanssız elektrik üretim limitini 1 MW’a çıkarılacağını, bu düzenlemenin ise rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarına olumlu katkı yapacağını söyledi.

 

Türkiye’nin en büyük enerji ve çevre konferansını düzenleyen sektörünün lider kuruluşu Sektörel Fuarcılık,  24-25-26 Nisan 2013 tarihlerinde 19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nı (ICCI 2013) İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştiriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler