1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. 36 santrale 229 milyon lira kapasite desteği

36 santrale 229 milyon lira kapasite desteği

TEİAŞ, Mayıs’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 36 kömür, gaz ve hidroelektrik santrallerine toplam 229 milyon 90 bin 52 TL kapasite ödemesi yapacak.

36 santrale 229 milyon lira kapasite desteği

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, Mayıs’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 36 kömür, gaz ve hidroelektrik santrallerine toplam 229 milyon 90 bin 52 TL kapasite ödemesi yapacak.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ( TEİAŞ), Kapasite Mekanizması'ndan 2020 yılı Mayıs ayında yararlanan üretim tesislerine ödenecek olan tutarları açıkladı. TEİAŞ 2020 yılı Mayıs ayında 12 adet yerli kömür yakıtlı termik santral, 2 adet yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 3 adet yerli ve ithal doğalgaz yakıtlı santral, 11 adet doğalgaz yakıtlı elektrik santrali ve 8 adet hidroelektrik santrali olmak üzere toplam 36 santrale 229 milyon 090 bin 052,42 TL ödeme yapacağını açıkladı. TEİAŞ Nisan ayında 260 milyon 466 bin 783 TL kapasite ödemesi yapmıştı. Böylece Mayıs ayında yapılacak kapasite ödemesi bir önceki aya göre 31,3 milyon lira azaldı.

EN YÜKSEK ÖDEME YERLİ KÖMÜR YAKITLI TERMİK SANTRALLERE

Kapasite destek ödemelerinde en büyük pay yerli kömürle çalışan termik santrallere verilecek. Bu kapsamda en yüksek ödeme 16 milyon 132 bin 277,20 TL ile Soma Termik Santral Elektrik Üretim'e yapılacak. Bu şirketi, 15 milyon 398 bin 991'er lira ödemeyle Yatağan Termik Enerji Üretim ve Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret izleyecek. 

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler