1. HABERLER

  2. PETROL

  3. 650 bin kadın sürücü otogazı tercih ediyor

650 bin kadın sürücü otogazı tercih ediyor

Enerji Günlüğü - Türkiye'de her yıl 300 bin aracın otogaz kullanımına geçtiği, otogaz kullanan kadın sayısının da 650 bine yükseldiği bildirildi. Aygaz...

650 bin kadın sürücü otogazı tercih ediyor

Enerji Günlüğü - Türkiye'de her yıl 300 bin aracın otogaz kullanımına geçtiği, otogaz kullanan kadın sayısının da 650 bine yükseldiği bildirildi. 

Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, otogaz kullanıcılarının profilini ve tercih nedenlerini ortaya çıkarmak üzere yaptıkları araştırmada ilginç sonuçlara ulaştıklarını söyledi. Son 10 yılda dünyada otogaz kullanımının yüzde 60 oranında arttığını belirten Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu "Günümüzde dünya çapında 21 milyondan fazla araç bu yakıt türünü tercih ediyor. Türkiye’nin LPG’li araç parkı ise dünya LPG’li araç parkının yaklaşık yüzde 17’sini, Avrupa’nın ise yüzde 24’ünü oluşturuyor. Türkiye, bu özelliğiyle otogaz tüketiminde Avrupa’da birinci, otogazlı araç sayısında ise tüm dünyada lider ülke konumunda" dedi.

SON BİR YILDA 53.5 BİN YENİ OTOGAZCI KADIN

Yağız Eyüboğlu, Türkiye’de otogazlı araç sahibi kadın sayısının da her geçen gün arttığını anlattı. Geçen yıl şubat ayında otogazlı araç sahibi kadın sayısının 595 bin olduğunu belirten Eyüboğlu, "Bu yılın aynı ayında ise bu sayının 53 bin 500 kişilik artışla 649 bine yükseldiğini gördük. Diğer bir deyişle, otogaz kullananların yaklaşık yüzde 18’ini kadın sürücülerin oluşturduğunu tespit ettik" diye konuştu.

Milyonlarca konutta kullanılan tüpgaz nedeniyle LPG’nin güvenli ve çevreci bir ürün olduğunun en yakın tanığı olan kadınların, otogazı tercih ederek bu güveni araçlarına da taşıdıklarını ifade eden Eyüboğlu, karar verirken çok daha temkinli olan, araştıran ve seçici olan kadınların otogaz ürününü tercih etmesini sevindirici bulduklarını vurguladı.

Eyüboğlu, son yıllarda yaşanan küresel ekonomik krizlerin tüketicileri daha tasarruflu yakıt olan otogaza yönelttiğini, aynı zamanda iklim değişikliğine bağlı doğa olayları nedeniyle çevreye olan duyarlılığın da arttığını, hem ekonomik, hem de çevreci olan otogazın yıldızının sürekli parladığını kaydetti.

OTOGAZ TÜKETİMİ TÜM DÜNYADA ARTIYOR

Yağız Eyüboğlu, iklim değişikliğine bağlı doğa olayları nedeniyle artan çevre hassasiyetinin yanı sıra küresel anlamda yaşanan finansal dalgalanmaların da, sadece ekolojinin değil ekonominin de bireyler tarafından dikkatle izlenmesi gerektiğini ortaya koyduğunu anlattı. Türkiye’de otogaz pazarının 2012 yılında 2.7 milyon ton seviyesinde bir hacme ulaştığını anlatan Eyüboğllu, "10 yıl önce toplam LPG pazarının yüzde 35’i seviyelerinde olan otogaz tüketimi, günümüzde pazarın yüzde 70’inden fazlasını oluşturmaya başladı" diye konuştu.

Türkiye’de otogazı tercih eden 3,6 milyon kişinin, karbondioksit salımının yaklaşık 1 milyon ton azalmasını sağlayarak çevreye önemli katkı sağladığını belirten Eyüboğlu: “Çevreci, performanslı, güvenli, yaygın ve ekonomik bir ürün olan otogaz bugün Türkiye’de 10 binek araçtan 4’ünün tercihi haline geldi. Taksilerin Türkiye’nin otogazlı araç parkındaki payı yaklaşık yüzde 2’ye karşılık gelirken, otogaz kullanıcılarının yüzde 98’ini özel araçlar oluşturuyor” dedi.

YILDA 300 BİN ARAÇ OTOGAZA GEÇİYOR

Otogazın güvenli bir ürün olduğunun altını çizen Yağız Eyüboğlu, bine yakın TSE’li dönüşüm servisinin her yıl 300 bine yakın aracı otogaza dönüştürdüğünü söyledi. Eyüboğlu, standartlara uygun dönüşümlerle en az diğer yakıtlar kadar güvenli olan otogazın, 3,5 mm kalınlığındaki tank duvarı ve emniyet valfi sayesinde güvenlik anlamında öne çıktığını söyledi. Aygaz Dönüşümcü Kulübü’nün, TSE’nin belirlediği tüm standartlara uygun dönüşümleri gerçekleştiren 700’e yakın dönüşüm servisini bünyesinde bulundurduğunu ifade eden Eyüboğlu, “Böylelikle Aygaz Dönüşümcü Kulübü tüketicilere güvenli ve farklı avantajlar sunan bir alternatif olarak ortaya çıkıyor” dedi.

AYGAZ, HÜKÜMETTEN OTOGAZA DESTEK BEKLİYOR

Yağız Eyüboğlu, tüm bu özellikleri nedeniyle binek araçlar arasında en çok kullanılan yakıt haline gelen otogazın, 81 ilde yaklaşık 10.000 istasyonda tüketicilerle buluştuğunu, bu nedenle de Türkiye’nin, tüketimde Avrupa’da, otogazlı araç sayısında ise dünyada lider konumunda olduğunu belirtti. Çevreci özellikleri nedeniyle otogazın gelişmiş ülkelerde desteklendiğini de hatırlatan Eyüboğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Fransa, İngiltere, Amerika, İtalya’da LPG’li araçlara şehir içinde ek şerit açılıyor. Ücretsiz park ve vergi avantajı gibi ayrıcalıklar tanınıyor. Özellikle Uzakdoğu’da sadece LPG’yle çalışan otomobiller üretiliyor. Dolayısıyla dünya bu konuda çok somut adımlar atıyor. Ekonomiye ve çevreye büyük katkı sağlayan otogazın Türkiye’de daha da desteklenmesine yönelik gerekli düzenlemelerin yapılacağına inanıyorum.”

3.6 MİLYON ARAÇ OTOGAZLI

Dünyada otogazlı araç sayısında, Avrupa’da ise otogaz tüketiminde lider olan Türkiye’de; 2012 yılının şubat ayında 3 milyon 309 bin kişi olan otogaz kullanıcı sayısı, bu yılın aynı ayında 297 bin 516 kişilik artışla 3 milyon 606 bin 566 kişiye ulaştı. Geçen yıl itibarıyla 595 bin 629 olan otogazlı araç sahibi kadın sayısı bu yıl 53 bin 553 kişilik artışla 649 bin 182’ye yükseldi. Şubat ayı itibarıyla otogaz kullananların yüzde 18’ini kadınlar oluşturdu. Otogaz kullanımının artması ekonominin yanı sıra ekolojiye de önemli bir katkı sağladı. 3,6 milyon aracın bu ürünü kullanmasıyla Türkiye’deki karbondioksit salımı yaklaşık 1 milyon ton azalmış oldu. İklim değişikliğinin doğaya verdiği zarar ve dünyada yaşanan finansal krizin etkileri, kadınların da çevreci ve ekonomik bir ürün olan otogaza ilgisini artırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler