1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. A Grup, Swarovski ile birlikte ulaşımı akıllandıracak

A Grup, Swarovski ile birlikte ulaşımı akıllandıracak

Pırlantacı Swarovski’ye ait LED armatür markası Swarco'yu satın alan A Grup, 52 ülkeye satış yapacak. Şirket Swarovski ile birlikte Türkiye dahil 12 ülkede akıllı şehir ve akıllı ulaşım sistemleri kuracak.

A Grup, Swarovski ile birlikte ulaşımı akıllandıracak

Enerji Günlüğü - Pırlantacı Swarovski’ye ait Swarco Futurit firmasının aydınlatma ürünleri birimini satın alarak Ankara’da LED armatür üretimine baylayan A Group, 52 ülkeye armatür satacak. Şirket Swarovski ile birlikte Türkiye dahil 12 ülkede akıllı şehir ve akıllı ulaşım sistemleri kuracak.

A Group, pırlanta dünyasının tanınan ismi Swarovski Ailesi’nin Avusturya merkezli Swarco Futurit firmasının sokak, cadde ve park aydınlatma birimini satın aldı.

Şirket CEO’su Suat Durkan, Ankara’da 48 milyon liralık yatırımla bir üretim tesisi kurup satın aldıkları Swarco markasını millileştirerek Ekim 2020 itibariyle yüzde 70 enerji tasarruflu armatürler üretmeye başladıklarını söyledi. Faaliyeteri ve hedefleri hakkında bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan Durkan, yıllık yaklaşık 100 bin aydınlatma armatürü üretim kapasiteleri bulunduğunu, kapasiteyle üretime geçtiklerinde doğrudan 70 kişiyi istihdam edeceklerini belirtti.

52 ÜLKEYE SWARCO ARMATÜR

Swarco markalı armatürleri Türk Malı damgasıyla 11 ülkeye ihraç etmeye başladıklarını kaydeden Durkan “Şu ana kadar Avusturya, Almanya, İsveç, İsviçre, Danimarka, Hollanda, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, İrlanda ve Lüksemburg’a armatür ihracatı gerçekleştirdik. Armatürlerimiz Swarco’nun ofislerinin bulunduğu toplam 52 ülkede satışa sunulacak. Diğer ülkelerle görüşmeler de devam ediyor” dedi.

11 ÜLKEDE ULAŞIMI AKILLANDIRMAK

Swarovski Ailesi ile birlikte Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve Afrika pazarlarından oluşan 12 ülkede Akıllı Şehir ve Akıllı Ulaşım Sistemlerini birlikte inşa etmek için işbirliğine gittiklerini anlatan Durkan, “Bu kapsamda yollardaki LED bilgilendirme ekranlarını, kavşak kontrol cihazlarını ve yazılımlarını da Ankara’da üretmeyi planlıyoruz. Swarovski Ailesi ile birlikte yapılacak bu yatırımlar ülkemize duyulan güveni gösteriyor” dedi.

HEM EMİSYON HEM TRAFİK AZALIR

Suat Durkan, kavşak kontrol cihazları ile kavşaklardaki trafiği anlık olarak izleyeceklerini ve yerlileştirilecek yazılımla bunu anlık olarak trafik kontrol merkezlerine ileteceklerini söyledi. Bu çözümle kavşaklardaki trafiğin yüzde 50 oranında azalacağını kaydeden Durkan “Böylece ülke ekonomisi için yüzde 18’lik bir yakıt tasarrufu sağlanacak. Ayrıca karbondioksit salımı da yüzde 12-20 aralığında gerileyecek” diye konuştu.

suat-durkan.jpegSOKAK LAMBALARINI DEĞİŞTİRMEYE TALİP

A Group CEO’su Suat Durkan, Türkiye’deki sokak aydınlatmalarının tasarruflu LED armatürlerle değişimi çalışmalarında rol üstlenmek istediklerini söyledi. Ülke çapında 17 milyonun üzerinde sokak aydınlatma ünitesi bulunduğunu kaydeden Durkan, “Bunların tasarruflu LED armatürlerle değişimi amacıyla Türkiye elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ), 21 elektrik dağıtım şirketinin her birinin pilot uygulama olarak 1000’er adet LED armatür almasını sağlayacak bir ihale açacak. Böylece Türkiye’de de tasarruflu armatür döneminin kapısı aralanmış olacak” diye konuştu.

Mehmet KARA - Enerji Günlüğü