1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. AB, Çin’in güneşini ek vergiyle kesecek

AB, Çin’in güneşini ek vergiyle kesecek

Enerji Günlüğü - AB Komisyonu Çinli firmaların Avrupa'da 2011 yılında yaptıkları 21 milyar avroluk ürün satışına ek gümrük vergileri getirilmesini...

AB, Çin’in güneşini ek vergiyle kesecek

Enerji Günlüğü - AB Komisyonu Çinli firmaların Avrupa'da 2011 yılında yaptıkları 21 milyar avroluk ürün satışına ek gümrük vergileri getirilmesini kararı verdi.

Avrupa Birliği Komisyonu Çinli güneş enerjisi ekipmanları üreticileri aleyhine başlatılan ticaret soruşturmasında ön kararını vererek, bu firmalara anti-damping vergileri uygulanması kararına vardı. Komisyonun kararı Çinli firmalar tarafından 2011 yılında birlik üyesi ülkelere ihraç edilen toplam 21 milyar avro değerindeki ürünlere ortalama yüzde 47.6 oranında ek gümrük vergileri getirilmesi şeklinde uygulanacak. Yeşil Ekonomi’nin haberine göre karar, 100’den fazla Çinli firmayı etkileyecek iken, vergiler ise Çinli firmalara yüzde 37.3 ila yüzde 67.9 arasında değişen oranlarda uygulanacak.

6 Haziran’da yürürlüğe girmesi beklenen uygulama 2012'nin Eylül ayından beri devam eden soruşturmanın ön kararı niteliğini taşırken, nihai kararın ise Aralık ayı başında verilmesi bekleniyor. Bununla birlikte bu tarihte verilecek karardan önce AB Ticaret Komiseri  Karel De Gucht’un birlik ve Çin arasındaki ticari ilişkilerin hassaslığı adına, Çinli yetkililer ile uzlaşmaya çalışması bekleniyor. Görüşmelerde sonuç sağlanamaması halinde ise uygulamanın 5 yıla kadar uzatılma ihtimali bulunuyor.

Soruşturma EU ProSun adı ile örgütlenen bir grup Avrupalı güneş enerjisi şirketinin 2012’nin Eylül ayında Avrupa Komisyonu’na başvurması ile başlamıştı. Şirketler başvurularında Çinli rakiplerinin kendi hükümetlerinden uluslararası adil ticaret kurallarını ihlal edecek seviyede yüksek oranda destek sağladığını, bu sayede ürünlerini Avrupa pazarında maliyetlerinin altında satarak 2004’te olmadıkları pazarda kısa sürede yüzde 80’lik paya ulaştıklarını iddia etmişlerdi.

Şirketlerin başvurularını kabul eden AB Komisyonu ise bu alanda bir uluslararası ticaret soruşturması başlatmıştı. Aynı şekilde geçen yıl ABD’de başlatılan soruşturmada da Çinli güneş paneli üreticilerine AB komisyonunun kararına benzer şekilde yüksek oranda anti-damping vergileri getirilmişti. Avrupa 2012 yılında 77 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan güneş enerjisi pazarının yarısını oluşturmuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler