1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. AB fosil yakıtla ısınmayı aşamalı olarak sonlandıracak

AB fosil yakıtla ısınmayı aşamalı olarak sonlandıracak

Yeni inşa edilen evler de dahil olmak üzere AB'deki tüm yeni binaların 2030 yılından itibaren 'Sıfır Emisyonlu Binalar' olması zorunlu olacak.

AB fosil yakıtla ısınmayı aşamalı olarak sonlandıracak

Enerji Günlüğü - 1 Ocak 2025 itibariyle AB ülkeleri, fosil yakıtlarla çalışan kombilerin kurulumu için herhangi bir mali teşvik sağlamayacak.

Aylar süren müzakerelerin ardından Avrupa Parlamentosu üyeleri, ulusal hükümetler ve Avrupa Komisyonu, bloğun yeni Binalarda Enerji Performansı Direktifi (EPBD) için bir anlaşma imzaladı. Buna göre AB ülkeleri 2040 yılına kadar fosil yakıtla ısınmayı aşamalı olarak durdurmayı kabul etti. 2030 itibariyle, yeni inşa edilen evler de dahil olmak üzere tüm yeni binalar, fosil yakıtlardan kaynaklanan sıfır yerinde karbon emisyonu ile 'Sıfır Emisyon Binaları' olmak zorunda. 2050 yılına kadar AB'deki tüm binalar sıfır emisyonlu binalara dönüştürülecek.

Yeni Direktif, yeni inşa edilen evler de dahil olmak üzere AB'deki tüm yeni binaların 2030 yılından itibaren 'Sıfır Emisyonlu Binalar' olmasını zorunlu kılacak. Yeni binaların fosil yakıt kaynaklı sıfır karbon emisyonuna sahip olması gerekiyor. Bu, 1 Ocak 2028 itibariyle kamuya ait binalar için geçerli olacak.

DOĞAL GAZ KOMBİLERİNE MALİ TEŞVİK YOK

Ayrıca AB kurumları, '2040 yılına kadar doğalgaz kombilerinin kullanımdan kaldırılması amacıyla' Ulusal Bina Yenileme Planlarına bir yol haritası eklenmesi konusunda anlaştı. 1 Ocak 2025 itibariyle AB ülkeleri, fosil yakıtlarla çalışan kombilerin kurulumu için herhangi bir mali teşvik sağlamayacak. Tasarı ayrıca ulusal hükümetlerin kombileri aşamalı olarak kaldırmaları için 2040 yılını hedef tarih olarak belirliyor. Ev ısıtması, tüm AB’nin CO2 emisyonlarının %12'sini oluşturuyor. 

“GAZIN EVLERİMİZDE BİR GELECEĞİ YOK”

EEB'den Davide Sabbadin "Gazın evlerimizde bir geleceği yok" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “AB'nin bugünkü kararı hükümetlere, modası geçmiş ve çevreyi kirleten bir sektör için milyarları çarçur etmeyi bırakma sinyali veriyor. Ülkelerin 2040'tan önce ulusal bir aşamalı durdurma tarihi belirlemeleri için artık acil ve daha iddialı adımlar atmaları gerekiyor.”

ISI POMPALARINA TALEP ARTIYOR

Temiz ısıtma alternatifleri kıta genelinde popülerlik kazanıyor.  Avrupa ısı pompası pazarı 2022 yılında yaklaşık 3 milyon ünite satarak yeni bir rekor kırdı ve %39'luk bir büyüme gösterdi. Isı pompaları kobmiye göre 3 ila 5 kat daha verimli. 

BİNALAR YENİLENECEK

Konut dışı binalar için asgari enerji performans standartları (MEPS) üzerinde de anlaşmaya varıldı. Belirlenen çerçeveye göre, tüm konut dışı yapıların 2030 yılına kadar bugünün en düşük %16'lık performansını aşması ve 2033 yılına kadar %26'lık eşiği aşacak şekilde daha da artması gerekiyor.

Nihai hale gelmeden önce, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi'ndeki ulusal hükümetlerin her birinin müzakerecileri tarafından varılan anlaşmayı onaylaması gerekiyor, ancak bu genellikle sadece bir formalite olarak görülen bir adım niteliğinde. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler