1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Abant İzzet Baysal Üniversitesi radyasyon ölçüm cihazı geliştirecek

Abant İzzet Baysal Üniversitesi radyasyon ölçüm cihazı geliştirecek

Enerji Günlüğü - Türkiye nükleer enerji üreten ülkeler kervanına katılma hedefine doğru her geçen gün biraz daha yol alırken, Bolu'da nükleer...

Abant İzzet Baysal Üniversitesi radyasyon ölçüm cihazı geliştirecek

Enerji Günlüğü - Türkiye nükleer enerji üreten ülkeler kervanına katılma hedefine doğru her geçen gün biraz daha yol alırken, Bolu'da nükleer radyasyon dedektörleri araştıram ve geliştirme çalışmaları başlatılıyor.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ), Nükleer Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi kuruldu. Kısa adı NÜRDAM olarak belirlenen Nükleer Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Merkezi, askeri ve sivil amaçlı Nükleer Radyasyon Dedektörleri ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak teknolojileri geliştirmek üzere faaliyet gösterecek. NÜRDAM, Doç. Dr. Ercan Yılmaz tarafından Ocak ayında başlatılan ve Kalkınma Bakanlığı'nca desteklenen bir proje.

Merkez, radyasyon dedektörleri ve dozimetre teknolojileri alanında araştırma yapacak, ulusal ve uluslararası alanlarda projeler yürütecek. Ulusal ve uluslararası düzeyde kurslar, konferanslar, seminerler, yarışmalar, kongreler ve sempozyumlar düzenleyecek olan merkez, üniversite mensuplarının araştırma faaliyetlerine destek olacak. Proje kapsamında geliştirilecek olan mikro radyasyan sensörleri, Nükleer Tıp ve Radyoterapi alanlarında kullanılacak. Kanser tedavisinde anlık radyasyon dozlarını verecek olan bu sensörler aracılığıyla güvenilir bir tedavi sağlama imkanı oluşacak.
Proje, Abant İzzet Baysal Üniversitesi(AİBÜ) Fizik Bölümü öğretim üyeleri, fakültenin diğer bölümleri, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İrlanda Tyndall National Microelectronic Araştırma Merkezinin işbirliği içinde yürütülecek.

Önceki ve Sonraki Haberler