1. HABERLER

  2. PETROL

  3. ABD Kuzey Irak Kürt Yönetimini uyardı

ABD Kuzey Irak Kürt Yönetimini uyardı

Enerji Günlüğü – ABD Türkiye’ye gönderilen Kuzey Irak petrolünün satışına sıcak bakmadığını belirterek, Kürt petrolünün İran üzerinden satışı...

ABD Kuzey Irak Kürt Yönetimini uyardı

Enerji Günlüğü – ABD Türkiye’ye gönderilen Kuzey Irak petrolünün satışına sıcak bakmadığını belirterek, Kürt petrolünün İran üzerinden satışı konusunda Kürt yönetimini uyardı.

ABD Türkiye’ye gönderilen Kuzey Irak petrolünün satışına ve Kürt yönetiminin, İran'dan da 2 petrol boru hattı ile dünya'ya bağlanma çabasına sıcak bakmadığını bildirdi.

Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gönderilen petrolün satışının 2 Mayıs'ta başlayacağını duyurmasına ABD'den tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hary Marf, "ABD, Bağdat'ın onayı olmadan Irak'ın hiçbir bölgesinden petrol gönderilmesine ya da satışına sıcak bakmıyor." diye konuştu.

ABD, Türkiye'ye gönderilen petrol dışında Kürt yönetiminin, İran'dan da 2 petrol boru hattı ile dünya'ya bağlanma çabasına sıcak bakmadığını açıkladı. Rudaw İnternet sitesine konuşan dışişleri görevlisi Michael Lavali, ABD'nin İran üzerinden petrol satışını sakıncalı bulduğunu ifade etti.

Kürt yönetiminin Bağdat'a günde 100 bin varil petrol gönderilmesi kararının olumlu karşılandığını aktaran Lavali, ancak İran üzerinden petrol gönderilmesine karşı olduğunu söyledi.

Lavali, "İran üzerinde uluslararası bir ambargo var. Bu ambargo kalkmadan kimse petrolü İran'a satamaz ya da gönderemez. Onun için herkesi bu konuda uyarıyoruz. Ancak görülen şu ki Kürt yönetimi ne ABD'nin, ne de uluslararası toplumun uyarılarına kulak asıyor." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler