1. HABERLER

  2. PETROL

  3. ABD petrol arz güvenliği için Kürt petrolünü işaret etti

ABD petrol arz güvenliği için Kürt petrolünü işaret etti

Enerji Günlüğü - ABD, İran'a yaptırımların yol açacağı petrol arz kaybının Irak’ın Kürt bölgesinden petrol akışına izin vermesiyle ve Suudi...

ABD petrol arz güvenliği için Kürt petrolünü işaret etti

Enerji Günlüğü - ABD, İran'a yaptırımların yol açacağı petrol arz kaybının Irak’ın Kürt bölgesinden petrol akışına izin vermesiyle ve Suudi Arabistan-Kuveyt sınırındaki petrol sahasından telafi edilebileceğini umuyor.

ABD Enerji Bakanlığı'nın düşüncelerini aktarmak için basın ile bir araya gelen ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Trump yönetiminin İran'a yönelik yaptırımların yol açacağı petrol arz kaybını telafi için ABD'nin acil durum petrol rezervlerini kullanmayacağını, onun yerine büyük global petrol üreticilerinin piyasayı istikrarlı tutmalarına bel bağlayacağını bildirdi. 

Bakan Perry, stratejik petrol rezervlerinin kullanımının piyasada küçük ve kısa vadeli bir etkisinin olacağını belirtti. Perry, "Petrol fiyatlarının kısa vadede yükselmesi mümkün. Ancak dünya petrol arzının yaptırımların etkisini sindirebileceğine güveniyorum. Eğer Irak, Kürt bölgesinden petrol akışına izin verir ise global pazara 300 bin varil/gün seviyesinde bir petrol ulaşabilir. 300 bin varil/gün petrol de Suudi Arabistan-Kuveyt sınırındaki petrol sahasından gelebilir" diye konuştu. 

Musul’da petrol üretimi yeniden başladı