1. HABERLER

  2. PETROL

  3. ABD ve Rusya Kuzey Kutbu’nda çalışmalara başladı

ABD ve Rusya Kuzey Kutbu’nda çalışmalara başladı

Enerji Günlüğü – Rus Rosneft ve ABD’li ExxonMobil şirketleri Kuzey Kutup bölgesinde Suudi Arabistan’ın sahip olduğu büyüklükte bir petrol rezervi...

ABD ve Rusya Kuzey Kutbu’nda çalışmalara başladı

Enerji Günlüğü – Rus Rosneft ve ABD’li ExxonMobil şirketleri Kuzey Kutup bölgesinde Suudi Arabistan’ın sahip olduğu büyüklükte bir petrol rezervi bulacakları çalışmalara başladı.

Ukrayna krizi sebebiyle Rusya ve ABD arasında yaptırım ve ambargo savaşları sürerken, Rusya'nın petrol şirketi Rosneft, Amerikalı ortağı ExxonMobil’le birlikte Kuzey Kutup bölgesi kara - deniz alanında West Alpha petrol keşif platformu ile çalışmalara başladı.

Rosneft CEO’su İgor Seçin, bölgede Suudi Arabistan’ın sahip olduğu büyüklükte bir petrol rezervi bulacaklarından emin olduğunu belirterek, “Bu çalışmalar sonunda uzmanlara göre Brezilya, Kanada ya da Alaska’dan çok daha büyük bir petrol rezervi bulacağız. Bu dünyanın en büyük rezervlerine sahip Suudi Arabistan’la karşılaştırılabilir” dedi.

Video konferansla çalışmaların start aldığı törene katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de tarafları kutlayarak, “Projenin sonuca ulaşacağından, Rusya, ABD ekonomileri ve dünya enerji endüstrisi açısından önemli katkı sağlayacağından eminim” ifadelerini kullandı.

ExxonMobil Başkanı Glenn Waller de konuşmasında Rusya ile uzun vadeli işbirliklerinin olduğunu, ülkenin geleceği ile ilgili büyük perspektif gördüklerini ve burada çalışmayı sürdüreceklerini söyledi.

Rosneft ve Exxon Mobil bir yıl önce anlaşma sağlayarak bölgeden petrol çıkarılması ile ilgili lisansı almıştı. Modernize edilen West Alpha platformu ile test çalışmaları 2015 sonuna kadar sürecek.

Rosneft ve Exxon Mobil’in West Alpha’yı 2016 Temmuz’una kadar kiraladığı, sonrasında da 1 yıllık sürelerle anlaşmanın uzatılacağı belirtiliyor. Rosneft daha önce 20 yıl içinde bölgede petrol arama çalışmaları için 400 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıklamıştı.

Rosneft, ABD’nin yaptırım listesinde yer alsa da Kuzey Kutbu’ndaki çalışmalar liste dışında tutuluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler