1. HABERLER

  2. PETROL

  3. ABD Venezuela’nın petrol ve gaz yaptırımlarını askıya aldı

ABD Venezuela’nın petrol ve gaz yaptırımlarını askıya aldı

ABD yönetimi, Venezuela'nın petrol ve gaz sektörüne yönelik yaptırımları 6 ay için kaldırdı. Venezuela'nın günde 200.000 varil daha fazla ham petrol ihraç edebileceği kaydediliyor.

ABD Venezuela’nın petrol ve gaz yaptırımlarını askıya aldı

Enerji Günlüğü - ABD, Venezuela'nın petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik bazı yaptırımları altı aylığına askıya aldı.

ABD Jeo Biden yönetimi, Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolás Maduro liderliğindeki hükümet ile siyasi muhalifleri arasında gelecek yıl başkanlık seçimlerinin düzenlenmesini sağlayabilecek bir anlaşma için görüşmelerin başlaması sonrası Venezuela'nın petrol ve gaz sektörüne yönelik bir dizi yaptırımın kaldırıldığını duyurdu.  ABD Hazine Bakanlığı, Venezuela'nın enerji sektörü ve altın madenciliği endüstrisindeki finansal işlemleri yasaklayan tedbirleri altı ay süreyle askıya aldı. Ayrıca Venezuela devlet tahvillerinin alım satımına getirilen yasağı da sona erdirdi.  

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Maduro'nun temsilcilerinin taahhütlerini yerine getirmemesi halinde ABD hükümeti yetkileri iptal etme yetkisini elinde tutmaktadır" denildi. 

VENEZUELA GÜNDE 200 BİN VARİL PETROL İHRAÇ EDEBİLİR

ABD'nin Venezüela'dan petrol ihracatını boğan dört yıllık yaptırım politikasından geri adım atmasının Venezuela'nın günde 200.000 varil daha fazla ham petrol ihraç etmesinin önünü açması bekleniyor. Bu, Venezuela'nın petrol üretiminde yaklaşık %25'lik bir artış anlamına geliyor.

Venezuela petrol endüstrisinde mevcut üretim günde yaklaşık 750.00 ila 800.000 varil arasında seyrediyor. Venezuela'nın günlük petrol üretimi 1990'larda 3 milyon varile kadar çıkmıştı. Ancak ABD yaptırımları sonrası üretim Haziran 2020'de 374.000 varile kadar gerilemişti.

 

İlgili Haberler