1. HABERLER

  2. PETROL

  3. ABD'de petrol sondaj kule sayısı Mart'tan sonra ilk kez arttı

ABD'de petrol sondaj kule sayısı Mart'tan sonra ilk kez arttı

ABD'de faaliyetini sürdüren petrol sondaj kule sayısı geçen hafta 1 adet artışla Mart'tan sonra ilk kez artarken, toplam kule sayısı 2 adet azaldı.

ABD'de petrol sondaj kule sayısı Mart'tan sonra ilk kez arttı

Enerji Günlüğü - ABD'de faaliyetini sürdüren petrol sondaj kule sayısı geçen hafta 1 adet artışla Mart'tan sonra ilk kez artarken, toplam kule sayısı 2 adet azaldı.

Baker Hughes tarafından açıklanan verilere göre, ABD'de faaliyetini sürdüren petrol ve doğalgaz sondaj kule sayısı 24 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla son bir haftada 19 haftadır düşüş gösteriyor ancak petrol sondaj kule sayısı Mart'tan sonra ilk kez artış gösterdi. Geçen hafta ülkede petrol sondaj kule sayısı 1 adet artışla 181 adet olurken, doğalgaz sondaj kulesi sayısı 3 adet düşüşle 68 olarak açıklandı. ABD'de petrol ve doğalgaz ortak sondaj kule sayısı değişmeyerek 2 oldu. Böylece toplam sondaj kule sayısı 2 adet düşüşle 251 oldu. 

ABD’de sondaj kule sayısı 2,5 ay önce gördüğü 80 yıllık tarihinin en düşük seviyesini üst üste onbirinci haftada da revize etti. Petrol ve doğalgaz kule geçen yılın aynı dönemine göre 695 adet azaldı. 

Sondaj kulelerinin 239 adedi karada, 12 adedi ise açık sularda yer aldı. ABD'nin en büyük petrol üretim merkezi olan Teksas'ta kule sayısı 1 adet düşüşle 103 adet oldu. ABD'nin en büyük havzası olan Permian'da kule sayısı 2 adet artış gösterdi ve 126 olarak açıklandı. 

ABD'de sondaj kulelerinin 215 adedi yatay(Herizontal), 22 adedi yönlü (Directional), 14 adedi dikey (Vertical) olarak açıklandı. 

KANADA’DA SONDAJ KULE SAYISI 10 ADET ARTTI

Kanada'da sondaj kule sayısı 10 adet artışla 42 oldu. Kanada'da sondaj kule sayısı geçen yıl aynı döneme göre 85 adet azaldı. Kanada'da petrol kule sayısı 4 adet artışla 10, doğalgaz kule sayısı 6 adet artışla 32 olarak gerçekleşti. 

Meksika Körfezinde sondaj kule sayısı değişmeyerek 12 oldu. Kuzey Amerika'nın tamamında sondaj kule sayısı 8 adet artışla 293 adet seviyesine geldi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler