1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. ABD’den Kuzey Akım 2 tehdidi!

ABD’den Kuzey Akım 2 tehdidi!

Enerji Günlüğü - ABD, Rusya'nın Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’na yatırım yapan Batılı şirketlerin yaptırımlarla karşı karşıya kalma riskleri...

ABD’den Kuzey Akım 2 tehdidi!

Enerji Günlüğü - ABD, Rusya'nın Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’na yatırım yapan Batılı şirketlerin yaptırımlarla karşı karşıya kalma riskleri olduğu uyarısında bulundu.

Washington, Rus doğal gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nı Moskova'nın bu boru hattının Avrupa'yı bölmek için kullandığını savunarak, hattı inşa eden şirketlere yaptırım uyarısını tekrarladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, "Rusya'nın enerji ihracat boru hattı sektörü ile çalışan şirketlerin yaptırım riski taşıyan bir faaliyet çizgisinde oldukları konusunda netiz. Biz, bu boru hattının Avrupa'nın genel enerji güvenliği ve istikrarını baltalayacağına inanıyoruz. Rusya, bu projenin Avrupa'yı bölmekte olduğunu anladı ve bunu lehine kullanıyor" dedi. Kuzey Akım 2'de uluslararası enerji şirketleri Wihtershall, Uniper, OMV, Anglo-Dutch Shell ve Engie'nin yatırımı bulunuyor.

Kuzey Akım 2 ile birlikte Rusya'nın Baltık Denizi'nin altından Almanya'da doğal gaz ihracat kapasitesi ikiye katlanarak yıllık 110 milyar metreküp üzerine çıkacak. Rus doğal gazının Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıyacak ve Ukrayna, Polonya gibi doğu Avrupa ülkelerini bypass edecek Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı ile yılda fazladan 55 milyar metreküp Rus gazının taşınması öngörülüyor. AB, ABD, Polonya ve bazı Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri projeye Rus doğal gazına olan bağımlılığın artacağı ve hattın birinci kolunun bile tam kapasite ile çalışmadığı gerekçeleriyle karşı çıkarken, Almanya projeyi destekliyor.