1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. AB’den TANAP’a 5 milyon euro hibe

AB’den TANAP’a 5 milyon euro hibe

Enerji Günlüğü - Avrupa Komisyonu, Azerbaycan doğalgazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya aktaracak olan TANAP’a 5 milyon euro finansal destek sağladı. Azeri...

AB’den TANAP’a 5 milyon euro hibe

Enerji Günlüğü - Avrupa Komisyonu, Azerbaycan doğalgazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya aktaracak olan TANAP’a 5 milyon euro finansal destek sağladı. 

Azeri doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’nun en önemli halkasını oluşturan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne (TANAP), Avrupa Komisyonu’ndan finansal destek sağlandı. Avrupa Komisyonu’nun CEF Energy (Connecting Europe Facility) programı kapsamında Avrupa’daki enerji altyapı projelerine destek sağlanması önerisini kabul eden Avrupa Birliği ülkeleri, toplamda 48,4 milyon euro yatırım yapma kararı aldı. TANAP da programın ilk teklif çağrısı kapsamında finansal destek için seçilen iki doğal gaz projesinden biri oldu. 

TANAP’A YAPILAN HİBELER 15 MİLYON EURO’YU AŞTI

Kararın uygulamaya girmesinin ardından Avrupa Komisyonu TANAP’a “Katodik Koruma Tasarımı Uygulamasının Mühendislik ve Modifikasyon Çalışmalarının Takibi ve Doğrulama İşleri” için 5 milyon euro finansal destek verdi. Bu hibeyle birlikte TANAP kapsamındaki çeşitli faaliyetler için 2014 yılından bugüne kadar AB programlarından sağlanan hibelerin toplam tutarı 15 milyon euroyu aşmış bulunuyor.

Etiketler : , , , ,