1. HABERLER

  2. PETROL

  3. ABD'li şirket teknolojiyle petrol üretim maliyetini düşürdü

ABD'li şirket teknolojiyle petrol üretim maliyetini düşürdü

Enerji Günlüğü - ABD'li petrol şirketi ConocoPhillips'in ham petrol üretim maliyetini teknoloji ve inovasyon sayesinde varil başına 40 dolara düşürdüğü...

ABD'li şirket teknolojiyle petrol üretim maliyetini düşürdü

Enerji Günlüğü - ABD'li petrol şirketi ConocoPhillips'in ham petrol üretim maliyetini teknoloji ve inovasyon sayesinde varil başına 40 dolara düşürdüğü kaydedildi.

ABD’nin en büyük enerji şirketlerinden biri olan ConocoPhillips Üst Yöneticisi (CEO) Ryan Lance, teknoloji ve inovasyona bağlı olarak petrol üretim maliyetinin varil başına 40 dolara düşürüldüğünü bildirdi. 

2014 senesinde 116 dolar olan petrol fiyatlarının 2016 senesinde 30 dolara kadar gerilediğini anımsatan Lance, bir petrol şirketinin bu şekilde elde ettiği gelirin yüzde 70’ini kaybettiğini söyledi. Teknoloji ve inovasyon sayesinde endüstrinin toparlandığını dile getiren Lance, ABD’nin kaya petrolü ve kaya gazı devriminin başarılı bir şekilde devam ettiğini aktardı.

Teknolojik ilerlemelerle enerji kaynaklarının daha düşük maliyetli hale geldiğini ve piyasalarda şirketlerin rekabet gücü elde ettiğini kaydeden Lance, ham petrol üretim maliyetini varil başına 40 dolara düşürdüklerine işaret ederek, nakit akışını uzun bir süre boyunca 40 dolarda sağlayabileceklerini vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler