1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. ABD`lilerden Kilis’e önce güneş tarlası sonra panel fabrikası

ABD`lilerden Kilis’e önce güneş tarlası sonra panel fabrikası

Enerji Günlüğü - Amerika merkezli International Capital Alliance (ICA), güneş enerjisi yatırımları için Türkiye'ye geldi.Sabah'ın haberine göre ICA,...

ABD`lilerden Kilis’e önce güneş tarlası sonra panel fabrikası

Enerji Günlüğü - Amerika merkezli International Capital Alliance (ICA), güneş enerjisi yatırımları için Türkiye'ye geldi.
Sabah'ın haberine göre ICA, Türkiye'nin güneş enerjisi alanındaki potansiyelini dikkate alarak Kilis'e güneş paneli fabrikası kuracak. Şirket bu amaçla Kilis Organize Sanayi Bölgesi'nden arsa talep etti. ICA'nın daha önce Meksika'ya yapmayı planladığı panel fabrikası yatırımını Türkiye'ye kaydırdığı belirtildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile görüşen şirket yetkilileri yatırım planlarını anlattı. Şirketin dünya başkanının da önümüzdeki günlerde Türkiye'yi ziyaret ederek Bakan Ergün'le görüşeceği belirtiliyor.

ÖNCE KENDİ GÜNEŞ TARLASINI KURACAK
ABD'li şirketin, Kilis'e ilk etapta 700 milyon dolarlık yatırımla 200 megavat kapasiteli bir güneş enerjisi tarlası kurmayı planladığı elirtiliyor. Bu tesisin kapasitesinin 3-4 yıl içinde 2000 megavata kadar yükseltilmesi öngörülüyor.
Kilis'te kurulacak güneş santrallerinde kullanılacak panellerin ve teçhizatın tamamı burada üretilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler