1. YAZARLAR

  2. Ali Arif AKTÜRK

  3. ABD’nin ikilemi ve Moniz’in gündemi
Ali Arif AKTÜRK

Ali Arif AKTÜRK

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD’nin ikilemi ve Moniz’in gündemi

Steven Chu’dan boşalan ABD Enerji Bakanlığı koltuğuna oturmak için Senato’dan onay bekleyen Ernest Moniz’i hayli zor günler bekliyor. 

Moniz’in atamasının onaylanmasını takiben ele alınmak üzere Senato’nun gündeminde 25 tane LNG ihraç lisans başvurusu bekliyor. ABD’nin günlük puant talebinin 1.9 milyar m3 olduğu dikkate alınır, ihracat için bekleyen 25 lisansın toplam günlük miktarının da 765 milyon m3 olduğu düşünülürse ABD’nin günlük tüketiminin yüzde 40’ının ihracat için hedeflenmesi ABD yönetimini, arz güvenliğini yeniden düşünmeye zorlayacaktır.

Öte yandan toplam yatırım değeri 90 milyar dolar olan yüzden fazla konvansiyonel olmayan yöntemlerle doğalgaz üretim projelerinin düşük gaz fiyatlarından dolayı rafa kalkması ve yeni, greenfield doğalgaz üretim projelerinin gündeme gelmemesi, ABD yönetimini tam bir ikilemin içine sürüklemiş görünüyor.

Bununla birlikte doğalgaz ihracat projelerine kimya ve gübre sanayinden de ciddi reaksiyonlar geliyor. Gaz ihracatının ABD doğalgaz fiyatlarını arttıracağı ve rekabet avantajlarının ortadan kalkacağını savunan sektör temsilcileri, Senato’da çok ciddi lobi faaliyetinde bulunuyor.

LNG piyasalarında ise Uzakdoğu nihayet 15 doların altındaki fiyatları görmüş bulunuyor. Bu fiyatlarda ham petrol fiyatlarındaki gevşeme de etkili. Brent petrolün Haziran vadeli kontrat fiyatları 17.4 dolar/mmbtu, WTI’da ise 15.4 dolar/mmbtu seviyelerinde seyretmesi tüm LNG spot fiyatlarını da etkiliyor.

Arjantin’in 12 Nisan’da sonuçlandırdığı 10 kargoluk Mayıs-Ağustos teslimi LNG ihalesinde ise gelen teklifler 12.8-13.5 dolar aralığında oluştu. Öte yandan Kuveyt 2013 spot LNG alım sezonunu açtı ve yaz ayları için teklif toplamaya başladı. Türkiye, Haziran teslimi kargo tekliflerinde ise sürprim 1 dolar civarına düştü.

Önceki ve Sonraki Yazılar