1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. ABD’nin kaya gazı Rus ekonomisini tehdit ediyor

ABD’nin kaya gazı Rus ekonomisini tehdit ediyor

Enerji Günlüğü - ABD'de patlayan kaya gazı ve kaya petrolü üretiminin Rusya'nın enerji ihracatına dayalı ekonomisini tehdit ettiği belirtildi. Wall Street...

ABD’nin kaya gazı Rus ekonomisini tehdit ediyor

Enerji Günlüğü - ABD'de patlayan kaya gazı ve kaya petrolü üretiminin Rusya'nın enerji ihracatına dayalı ekonomisini tehdit ettiği belirtildi. Wall Street Journal'da yer alan haber Rus hükümetiyle ortak çalışan bir grup uzmanın hazırladığı rapora dayanıyor. Raporda ABD'de artan kaya gazı üretiminin daha şimdiden Rusya'nın doğalgaz ihracatında gerilemeye neden olduğu belirtilirken, ABD'nin kaya petrolü üretimine de başlamasıyla gelecek on yıllarda Rusya'nın petrol ihracatının da düşebileceğine dikkat çekiliyor.

Kaya gazı ve petrolü üretiminin dünyaya yayılması halinde Rusya'nın petrol ihracatının 2040 yılı itibariyle yıllık 50 milyon ton azalabileceği öngörüldü. Rusya geçtiğimiz yıl 240 milyon ton petrol ihraç etmişti. Bu durumun da enerji ihracatının Rus GSYH'sindeki payını yüzde 25'ten 2040 yılında yüzde 15'e indirebileceği belirtildi.