1. HABERLER

  2. PETROL

  3. ABD'nin petrol üretimi azalabilir

ABD'nin petrol üretimi azalabilir

Sondaj kulesi sayısı artmazsa ABD'nin petrol üretiminin  2025 yılının ikinci yarısına kadar günde yaklaşık 1 milyon varil azalacağı kaydedildi.

ABD'nin petrol üretimi azalabilir

Enerji Günlüğü - ABD'de enerji şirketlerinin faaliyette bulunan petrol ve doğal gaz sondaj kule sayısı düşüşünü sürdürüyor. Baker Hughes tarafından Foreks Haber ile mail yoluyla paylaşılan rapora göre, 14 Haziran 2024 ile sona eren bir haftalık dönemde ülkede petrol ve doğal gaz toplam sondaj kule sayısı 4 adet düşüşle 590 oldu.

Natixis Investment Managers'ın iştiraki olan yatırım yöneticisi Vaughan Nelson'ın baş yatırım sorumlusu yardımcısı Adam Rich, sondaj kulesi sayısı artmadığı takdirde ABD petrol üretiminin 2025 yılının ikinci yarısına kadar günde yaklaşık 1 milyon varil azalacağını söyledi. 

Mevcut kuyulardaki azalan verimliliği dengelemek için daha fazla sondaj makinesine ihtiyaç duyulacağını vurgulayan Rich, "Muhtemelen altı ila dokuz ay daha günlük 12-13 milyon varil seviyesini koruyabiliriz, ancak burada kule sayılarının gerçekten yükselmeye başladığını görmezsek, bu büyük bir sorun olacak" dedi. 

Rich, sondaj kulesi sayısının yeniden artması için petrol fiyatlarının varil başına 90 dolara yaklaşması gerektiğini de savundu.