1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Adalı`dan 350 MW`lık yenilenebilir enerji yatırımı

Adalı`dan 350 MW`lık yenilenebilir enerji yatırımı

Enerji Günlüğü - Adalı Holding, Türkiye'nin değişik yerlerinde 200 MW'ı rüzgar, 150 MW'ı HES olmak üzere toplam 350 MW'lık yenilenebilir enerji yatırımı...

Adalı`dan 350 MW`lık yenilenebilir enerji yatırımı

Enerji Günlüğü - Adalı Holding, Türkiye'nin değişik yerlerinde 200 MW'ı rüzgar, 150 MW'ı HES olmak üzere toplam 350 MW'lık yenilenebilir enerji yatırımı ve buna ek olarak yerli kömüre dayalı termik santral kurmayı planıyor.
ABD Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarına yaptığı projelerle tanınan Adalı Holding'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Adalı, Rize'de işletmeye aldıkları 26.5 MW'lık İncirli HES'i basına tanıttı. Burada gazetecilere gelecekteki projelerinden de söz eden Hasan Adalı, enerjide jeotermal, rüzgar ve hidrolelektrik santrallere odaklandıklarını vurguladı. Şu an sadece yenilenebilir projeleri bulunduğunu anlatan Adalı, "Toplamda lisanslanmış 150 MW HES portföyümüz var. Şu anda 26.5 MW'lık Rize'deki santralimiz faaliyette. Ordu, Adıyaman, Malatya, Ankara, Rize ve Trabzon'da HES projelerimiz var. İkisi hariç kalanlar inşaat aşamasında" dedi.
Adalı, halihazırda lisanslı ya da lisans aşamasında toplam 350 MW'lık bir portföyleri bulunduğu bilgisini veren Adalı şunları söyledi: "Rüzgarda 2007 Kasım başvurularında Kırklareli'nde 44 MW'lık bir lisans aldık. Yumurtalık'ta en büyük tek parça lisans olma özelliğini taşıyan 150 MW'lık bir lisansı alma aşamasındayız. Rize santrali halen ÇED sürecinde. Toplamda 200 MW'a yakın bir rüzgar portföyü oluştu. Seneye önce Kırklareli Kıyıköy, sonra da Yumurtalık'taki projeleri yapmayı planlıyoruz. Jeotermal ve güneş enerjisi ile ilgili de etüd çalışmalarımız var. Elimizdeki 350 MW'lık proje portföyü yaklaşık 500 milyon dolarlık bir yatırım anlamına geliyor..."

KÖMÜRDE ÇİNLİ ORTAK
Hasan Adalı'nın verdiği bilgiye gör Adalı Holding, enerji alanında yerli kömür projeleriyle ilgileniyor. Yerli linyitte saha araştırmaları yaptıklarını anlatan Hasan Adalı, "TKİ'nin özelleştirilecek sahalarıyla da ilgiliyiz. Kömürde de Çinli bir firmayla ortak hareket ediyoruz. Şu an elimizdeki portföye odaklanmış durumdayız. Olursa yerli kömürde de yabancı ortaklık yapısıyla yürümek istiyoruz" diye konuştu.
Adalı Holding'in bir diğer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aytaç Demirbaş da, İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı işine Güney Amerikalı bir partnerle girmek istediklerini söyledi. Muhtemel partnerlerinin de havalimanlarının hem inşaatıyla hem de işletmesiyle uğraştığını anlatan Aytaç Demirbaş, "Ancak henüz birçok belirsizlik söz konusu. Biz de bu nedenle biraz uzak duruyoruz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler