1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Adnan Polat Enerji, Kanadalı firmaya satılıyor

Adnan Polat Enerji, Kanadalı firmaya satılıyor

Enerji Günlüğü- Kanada’da 76.1 milyar dolarlık varlık yöneten The Public Sector Pension Investment Board adlı emeklilik fonu Adnan Polat Enerji’nin yüzde...

Adnan Polat Enerji, Kanadalı firmaya satılıyor

Enerji Günlüğü- Kanada’da 76.1 milyar dolarlık varlık yöneten The Public Sector Pension Investment Board adlı emeklilik fonu Adnan Polat Enerji’nin yüzde 100′ünü satın almak üzere Rekabet Kurumu’na başvurdu. 

1999 yılında kurulan Adnan Polat Enerji Yatırım AŞ’nin ortak olduğu şirketler arasında Polat Enerji Sanayi ve Ticaret var. Elektrik Üretimi Yatırımı ve ticareti alanlarında yatırım yapmak için 2000 yılında kurulan Polat Enerji’nin hisselerinin yarısı da özellikle Fransa’da ve tüm Avrupa’da rüzgar santralleri olan EDF-EN’ye ait.

Galasaray kulübünün eski Başkanı Adnan Polat’ın yeni ortağı olan fon, Royal Bank of Canada’nın da yatırımcıları arasında yer alıyor. Fonun en büyük 10 yatırımı arasında The Toronto Dominion Bank, Bank of Scotia, Suncor Energy gibi firmalar ve finans kuruluşları var.

FİRMANIN 8 RES’İ BULUNUYOR

Polat Enerji’nin Türkiye’de 3′ü İzmir, 2′si de Manisa’da olmak üzere 8 adet rüzgar enerjisi santrali var. Şirketin bu santraller için yaptığı toplam yatırım tutarı 608.5 milyon TL’yi, kurulu gücü de 613,3 MW’yi buluyor.

Polat Enerji, Aralık 2008′de Fransa’nın büyük enerji firması EDF-EN ile ortaklık anlaşması imzalamıştı. EDF-EN yıllık 1,5 milyar Euro’nun üzerinde olan cirosuyla en büyük yenilenebilir enerji üreticilerinden biri. Şirket rüzgar enerjisinde 4,680 MW, güneş enerjisinde ise 497 MW kurulu güce sahip.

Önceki ve Sonraki Haberler