1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Afganistan enerji sektörüne dev yatırım

Afganistan enerji sektörüne dev yatırım

Enerji Günlüğü - Afganistan Maden ve Petrol Bakanlığı ile Türkiye Petrolleri (TP), Çalık Enerji ve Bayat Enerjiden oluşan konsorsiyum, Afganistan’ın...

Afganistan enerji sektörüne dev yatırım

Enerji Günlüğü - Afganistan Maden ve Petrol Bakanlığı ile Türkiye Petrolleri (TP), Çalık Enerji ve Bayat Enerjiden oluşan konsorsiyum, Afganistan’ın kuzeyinde 90 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Afganistan Maden ve Petrol Bakanı Daud Saba, Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nde, düzenlenen basın toplantısında, Afganistan Maden ve Petrol Bakanlığı ile Türkiye Petrolleri (TP), Çalık Enerji ve Bayat Enerjiden oluşan konsorsiyum, Afganistan’ın kuzeyinde petrol ve doğalgaz aranması için anlaşmaya vardıklarını ve konsorsiyumun 90 milyon dolarlık yatırım taahhüdünde bulunduğunu açıkladı.

Saba, Afganistan’ın zengin petrol ve doğalgaz potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Bu anlaşmanın ülkenin enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere petrol ve doğalgaz sektörleri için bir başlangıç olmasını umuyorum” dedi.

Saba, bu anlaşmanın ülkede yatırım yapmanın zor olmadığını kanıtlayacağını belirterek, arama çalışmalarının 2016’nın ilk aylarından itibaren başlayacağını kaydetti.

Ülkenin kuzeyinde Türkmenistan sınırına yakın Amu Derya Havzası’ndaki Totimaidan blokunda petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde bulunacak konsorsiyumla resmi anlaşmanın, Kabil’de gelecek hafta imzalanacağı bildirildi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler