1. HABERLER

  2. ETKİNLİKLER

  3. Afyon’da güneş enerjisi semineri

Afyon’da güneş enerjisi semineri

Enerji Günlüğü - Ticaret ve Sanayi Odası’nın Afyonkarahisar'da düzenlediği seminerde lisanssız uygulamalar için güneş enerjisinden elektrik üretimi...

Afyon’da güneş enerjisi semineri

Enerji Günlüğü - Ticaret ve Sanayi Odası’nın Afyonkarahisar'da düzenlediği seminerde lisanssız uygulamalar için güneş enerjisinden elektrik üretimi ile ilgili bilgiler ve deneyimler paylaşıldı.

Afyonkarahisar'da Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği “yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden elektrik üretimi” konulu seminer 7 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

Seminere Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof Hasan Çimen, AKÜ GÜRAM Güneş ve Rüzgar Araştırmaları Merkezi Müdürü Yard. Doç. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu, Öğretim Görevlileri Doç. Dr. Yüksel Oğuz, Yard. Doç. Dr. Said Mahmut Çınar, TÜTEV Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı üyesi teknik elemanlar,Resmi kurumlardan teknik elemanlar, Afyonlu yatırımcılar katıldı.

Seminere konuşmacı olarak katılan Tunçmatik’in Yönetim Kurulu Başkanı MehmetÖzer, lisanssız uygulamalar için güneş enerjisinden elektrik üretiminin nasıl yapıldığı (planlama, müracat, malzeme seçimi, montaj ve satış) ile ilgili bilgiler verdi.

Afyonkarahisar'da 100kW GES kuran Hoca Elektrik San ve Tic Ltd Şti sahibi İbrahim Sömer, tesisi kurma sebebini ve kurarken izlediği yolu, yaşadığı olayları anlattı. Seminerde Afyon'da ilk, Türkiye'de 7. olan tesisle ilgili bilgiler açıklanırken; Afyonlu yatırımcılara özellikle lisanssız olarak güneş enerjisinden nasıl daha fazla fayda elde edilebileceği konusunda açıklayıcı bilgiler verildi.

Akademisyenler uygulamanın pratikte nasıl yapıldığını dinleyip akademik çalışmaları ile ilgili bazı konuları dile getirdi. Yatırımcılar uygulamanın maliyeti, teşvikler, kredi ve garantili satış konularını sorguladı. İlgili seminere Afyonlu yatırımcılar ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi.

Önceki ve Sonraki Haberler