1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Ağan Termik için yeni ÇED raporu hazırlandı

Ağan Termik için yeni ÇED raporu hazırlandı

Enerji Günlüğü - Çanakkale’nin Biga ilçesinde kurulması planlanan ve Danıştay tarafından Nisan ayında iptal edilen Ağan Termik Santrali projesi için...

Ağan Termik için yeni ÇED raporu hazırlandı

Enerji Günlüğü - Çanakkale’nin Biga ilçesinde kurulması planlanan ve Danıştay tarafından Nisan ayında iptal edilen Ağan Termik Santrali projesi için yeni çevre etki değerlendirme raporu hazırlanıp halkın görüşüne açıldı. 

TEMA Vakfı’nın açtığı dava sonucunda ÇED olumlu raporu iptal edilen Çanakkale ili Biga ilçesi sınırları içinde DD Elektrik Üretim ve Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından kurulması planlanan Ağan Termik Santrali (2x790,1 MWe Termik Santrali, Kül depolama alanı ve iskele dahil) projesi için yeni ÇED raporu hazırlandı.

Son şekli verilen rapora göre, 2 milyon dolar yatırımla ithal kömüre dayalı pülverize kazan teknolojisi ile 2X790,1 MWe kurulu güçte elektrik üretim tesisi kurulacak. Arazi hazırlık ve inşaat aşamasında 1000 kişi ve işletme aşamasında ise 500 kişinin istihdam edilecek. Tesiste yıllık ortalama brüt üretimi yaklaşık 12.704.808.000 kWh elektrik üretilecek. 

1580,2 MWe’lik santrallerde ana yakıt olarak kullanılacak ithal kömür Rusya başta olmak üzere Güney Amerika, Güney Afrika vs. Ülkelerden sağlanacak.  

PROJE HALKIN GÖRÜŞÜNE AÇILDI

Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açıldı. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edilebilecek.

Enerji Günlüğü

DANIŞTAY’DAN AĞAN TERMİK’İN ÇED RAPORUNA İPTAL

Önceki ve Sonraki Haberler