1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Ağustos’ta 43 santrale 197 milyon lira kapasite desteği

Ağustos’ta 43 santrale 197 milyon lira kapasite desteği

TEİAŞ, Ağustos’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 43 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline 197 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Ağustos’ta 43 santrale 197 milyon lira kapasite desteği

Enerji Günlüğü - Ağustos’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 43 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline 197 milyon TL kapasite desteği verilecek. Ödemelerin dörtte üçünden fazlası doğal gaz santrallerine verilecek.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2022 yılı Ağustos ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 52 elektrik üretim santralinden 43’üne Ağustos ayı için toplam 197 milyon 237 bin 543 TL ödeme gerçekleştirilecek. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 43 santrale 191 milyon 803 bin 87 lira ödeme yapılmıştı.

Kapasite desteği alan santrallerin 14’ü yerli kömür yakıtlı termik santral, 3’ü yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 15’i doğalgaz yakıtlı elektrik santrali, 1’i ithal ve yerli doğal gaz yakıtlı santral ve 10’u da hidroelektrik santrali.

ÖDEMENİN DÖRTTE ÜÇÜ DOĞAL GAZ SANTRALLERİNE

Ağustos ayında ödemelerden en yüksek payı yerli doğal gaz yakıtlı elektrik santralleri aldı. Doğal gaz yakıtlı 15 santrale toplam 150 milyon 484 bin 845 TL kapasite ödemesi yapılırken, yerli ve ithal doğal gaz yakıtlı Delta DGKÇS’ye 68 bin 832 TL kapasite ödemesi yapılacak. Böylece toplam 150 milyon 553 bin 677 TL ile Ağustos ayı kapasite mekanizması ödemelerinde doğal gaz santrallerinin payı yüzde 76,33 olacak.  

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler