1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Ağustos’ta 44 santrale 271 milyon lira kapasite desteği verildi 

Ağustos’ta 44 santrale 271 milyon lira kapasite desteği verildi 

TEİAŞ, Ağustos’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 44 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 187,5 milyon TL kapasite ödemesi yapacak. 

Ağustos’ta 44 santrale 271 milyon lira kapasite desteği verildi 

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, Ağustos’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 44 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 187,5 milyon TL kapasite ödemesi yapacak. 

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2021 yılı Ağustos ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 51 kömür, gaz ve hidroelektrik santralinden 44’üne Ağustos ayı için toplam 187 milyon 550 bin 348 TL ödeme yapılacak. 

Kapasite desteği alan santrallerin 15’i yerli kömür yakıtlı termik santral, 4’ü yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 3’ü yerli ve ithal doğal gaz yakıtlı termik santral, 14’ü doğalgaz yakıtlı elektrik santrali ve 8’i de hidroelektrik santrali. 

EN YÜKSEK ÖDEME YERLİ KÖMÜR YAKAN TERMİK SANTRALLERE

Ağustos ayı kapasite ödemelerinin 99 milyon 604 bin liralık kısmı yerli kömür yakan elektrik santrallerine yapılacak. En yüksek ödeme de 15 milyon 159 bin TL ile Soma Termik Santrali’ne yapılacak. Bu santrali, 9 milyon 993 bin TL ödemeyle Kemerköy Termik Santrali ve 9 milyon 647 bin TL ile Yatağan Termik Santrali izliyor.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler