1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Airbus’tan sıfır emisyonlu uçak için 3 konsept

Airbus’tan sıfır emisyonlu uçak için 3 konsept

Airbus, sıfır emisyonlu uçak üretimi hedefleri doğrultusunda, birincil yakıt olarak hidrojen kullanacak üç yeni prototip geliştirdiğini duyurdu.

Airbus’tan sıfır emisyonlu uçak için 3 konsept

Enerji Günlüğü - Airbus, sıfır emisyonlu uçak üretimi hedefleri doğrultusunda, birincil yakıt olarak hidrojen kullanacak üç yeni prototip geliştirdiğini duyurdu.

Dünyanın en büyük sivil havacılık şirketlerinden Airbus, ilk sıfır emisyonlu uçağın üretimi yolunda bir aşamayı daha geride bıraktı. Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Şirket’ten yapılan açıklamaya göre, bu konseptlerin her birinin sıfır emisyonlu uçuşa ulaşmak için farklı bir yaklaşımı temsil ediyor.

HİDROJEN YAKITLI UÇAĞA DOĞRU

Airbus CEO’su Guillaume Faury, yeni uçak konseptlerinin duyurulmasıyla ilgili açıklamasında “Bu, ticari havacılık sektörü için tarihi bir andır ve bu endüstrinin şimdiye kadar gördüğü en önemli geçişte öncü bir rol oynamayı planlıyoruz. Hem sentetik yakıtlarda hem de ticari uçaklar için birincil güç kaynağı olarak hidrojenin kullanımının havacılığın iklim etkisini önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip olduğuna inanıyorum” dedi.

“ZEROe” adı verilen ilk iklim nötr, sıfır emisyonlu ticari uçaklar için üç konseptin özellikleri şöyle:

airbus-turbofan-001.jpgTurbofan Tasarımı (120-200 yolculu): Kıtalar arası çalışabilen ve yanma yoluyla jet yakıtı yerine hidrojen ile çalışan modifiye bir gaz türbini motoru ile güçlendirilebilen, 2000’in üzerinde deniz mili menziline sahip .Sıvı hidrojen, arka basınç bölmesinin arkasında bulunan tanklar aracılığıyla depolanacak ve dağıtılacaktır. 

 

airbus-turboprop.jpgBir turboprop tasarımı (100 yolcuya kadar): Turbofan yerine bir turboprop motoru kullanır ve aynı zamanda 1000 deniz milinden uzun seyahat edebilen modifiye gaz türbini motorlarında hidrojen yanmasıyla güç elde eder ve bu da kısa mesafeli seyahatler için ideal bir seçenektir. 

 

 

 

airbus-turboblended.jpgBileşik-kanat gövdeli tasarım konsepti (200 yolcuya kadar): Kanatların, turbofan konseptine benzer bir menzile sahip uçağın ana gövdesi ile birleştiği tasarım. Geniş gövde, hidrojen depolama,dağıtımı ve kabin düzeni için birden fazla seçenek sunar. 

#zeroe #zeroemissionsday #decarbonisation #sustainability #hydrogen 

Önceki ve Sonraki Haberler