1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Akaryakıt istasyonları EPDK’dan ‘acil iyileştirme’ istiyor

Akaryakıt istasyonları EPDK’dan ‘acil iyileştirme’ istiyor

TABGİS yönetimi EPDK’yı ziyaret ederek dağıtım paylarıyla ilgili şikayetlerini aktardı, beklenen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Akaryakıt istasyonları EPDK’dan ‘acil iyileştirme’ istiyor

Enerji Günlüğü - Türkiye Akaryakıt Bayileri, Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası TABGİS Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, Başkanvekili Murat Bilgin ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şüküroğlu bayi marjlarında yaşanan sorunları görüşmek üzere bugün 14:30’da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu PDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında, TABGİS’in uzun süredir akaryakıt sektöründeki dağıtım paylarının iyileştirilmesi ile bu konunun enflasyona endeksli yeni bir düzenleme kapsamına alınması yönündeki talebine ilişkin detaylar görüşüldü.

MALİYETLER ARTTI

TABGİS heyeti tarafından özellikle yılbaşı itibariyle asgari ücret ve diğer maliyetlerdeki artışların katlanılamayacak bir seviyeye ulaştığı, işçilik maliyetlerinin brüt marja oranının ülkemizde başa baş noktasını yakalayan tek il olan İstanbul’da bile % 50’ye yükseldiği belirtilerek, diğer maliyetlerle birlikte özellikle kira veren istasyonların büyük bir zarar içinde oldukları aktarıldı.

Ayrıca, geçen yılın aynı dönemine göre benzin ve motorin fiyatlarındaki olağanüstü yükselişin bayilerin sermaye gereksinimlerini arttırmasının yanı sıra nakliye maliyetlerini de oldukça yükselttiği ve dağıtım paylarıyla ilgili yeni düzenlemede nakliyenin fiyatlandırma mekanizmasında ayrıca dikkate alınmasının çok daha önem taşıyan bir durum haline geldiği belirtildi.

BAYİLER ACİL İYİLEŞTİRME BEKLİYOR

Akaryakıt istasyonlarında, nakliye giderleri, kredi kartı maliyetleri, elektrik giderleri, personel giderleri gibi kalemlerin her birinin en az enflasyon oranında artmasına karşılık bayilerin marjının yeteri kadar artmadığı ve gelinen son noktada dağıtım paylarının benzin ürünlerinde enflasyonun % -53,2, motorin ürünlerinde ise % -41,5 altına kadar gerilemiş durumda olduğu bilgisi paylaşılarak acil bir iyileştirme beklenildiği belirtildi.

Elektronik sistemler üzerinden yapılan satışların bayiler için tamamen zarar haline geldiği aktarılan görüşmede, bayilerin tüm zorluklara rağmen sistemde kalmaya çalıştıklarını, ancak gelinen noktada gücü tükenen bayilerin sistemden çıkmaktan başka çare bulamadıklarını, bu durumun piyasayı sağlıklı bir rekabet ortamından giderek uzaklaştırdığı belirtildi.

ÇALIŞMA SON AŞAMAYA GELDİ

TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar görüşme sonrasında bir açıklamada bulunarak şunları söyledi. “EPDK nezdinde marjların enflasyona göre belirleneceği bir çalışmanın yapıldığını bir süredir biliyorduk. Bugünkü ziyaretimizin amacı hem bayi marjlarıyla yaşanan soruna ilişkin son durum hakkında Sayın Başkan’a bilgi vermek, hem de yapılan çalışmanın hangi aşamada olduğunu öğrenebilmekti. Biz açıkçası Sayın Başkan’la yaptığımız görüşme sonrasında bu çalışmanın son aşamaya gelmiş ve kısa bir süre içinde açıklanabileceği izlenimini edindik. Böyle bir düzenlemeye acilen geçilmesinin bayilere yeniden can vereceğini çok iyi biliyoruz. Umuyoruz ki hepimizi rahatlatacak bu çalışma bir an önce hayata geçer.”