1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Akdeniz ve Karadeniz’in rüzgarı elektriğe dönüşecek

Akdeniz ve Karadeniz’in rüzgarı elektriğe dönüşecek

Enerji Günlüğü - Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Bat, "Karadeniz ve Akdeniz'de Deniz İçerisinde Elektrik Üreten Rüzgar Çiftlikleri"...

Akdeniz ve Karadeniz’in rüzgarı elektriğe dönüşecek

Enerji Günlüğü - Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Bat, "Karadeniz ve Akdeniz'de Deniz İçerisinde Elektrik Üreten Rüzgar Çiftlikleri" Projesi ile temiz enerji üretimi kapsamında denizin biraz açığında rüzgar çiftliklerinin kurulmasının amaçlandığını söyledi. Sinop Üniversitesi'nin de katıldığı Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamındaki projenin yaklaşık 9 milyon avroya mal olacağını söyleyen Bat, "Proje 4 yıl sürecek. Günümüzde çevresel politikalar, biyolojik çeşitlilik açısından değerli olan yaşam alanlarının korunması ve daha temiz enerji üretimi üzerine odaklanmaktadır. Denizel Koruma Alanları ağının oluşturulması ve denizin biraz açığında rüzgar çiftliklerinin kurulması bu hedeflerin elde edilmesinin önemli yolları" diye konuştu. Geçen yıl 22 ülkeden 39 ortağın katılımıyla başlayan projenin çalışmaları devam ediyor.

Projenin Akdeniz ve Karadeniz bilimsel topluluklarının kaynaştırılmasına yardımcı olacağını belirten Bat, “Proje kapsamında yoğun kolektif aktiviteler yapılacak. Paydaşlar ve halkla oluşturulacak yoğun iletişimlerle bu aktiviteler desteklenecek. Sonuç olarak bu proje, gelecekte birlikte çalışacak mükemmel ve kalıcı bir araştırmacılar ağı meydana getirecek, bilim insanlarının uzmanlıklarının hem kendi ülkeleri hem de Avrupa Birliği ülkelerine fayda sağlamasına olanak tanıyacak” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler