1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Akenerji 53 milyon TL net kar açıkladı

Akenerji 53 milyon TL net kar açıkladı

Enerji Günlüğü - Akenerji’nin yılın ilk üç aylık esas faaliyet karı 78 milyon TL, net karı ise 53 milyon TL olarak açıklandı. Türkiye’nin...

Akenerji 53 milyon TL net kar açıkladı

Enerji Günlüğü - Akenerji’nin yılın ilk üç aylık esas faaliyet karı 78 milyon TL, net karı ise 53 milyon TL olarak açıklandı. 

Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üretim şirketlerinden Akenerji’nin, 1 Ocak–31 Mart 2016 dönemi konsolide faaliyet sonuçları açıklandı. Akenerji’nin, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) 2016 birinci çeyrekte, şirket beklentileri dahilinde 120 milyon TL oldu. FAVÖK marjı ise dönem sonu itibariyle yüzde 35 olarak gerçekleşti.

Akocak Hidroelektrik Santrali’nin devir işlemlerinin tamamlandığı ilk çeyrek sonu itibariyle kurulu gücü 1.211 MW olan Akenerji’nin, bu dönemde net satış geliri 342 milyon TL’ye ulaşırken, şirketin esas faaliyet karı ise bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 60 artarak 78 milyon TL’ye çıktı. Akenerji’nin, yatırımları dolayısıyla sahip olduğu finansal yükümlülüklerinden oluşan kur farkı ve faiz giderlerinin etkisiyle vergi sonrası net karı 53 milyon TL oldu.

Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali ilgili dönem boyunca emre amade olup, Akenerji’nin, elektrik üretimi 829 milyon kWh, yenilenebilir kaynakların üretimdeki payı ise yüzde 45 olarak gerçekleşti. Akenerji, gerçekleştirdiği toplam 1 milyar 922 milyon kWh elektrik satışının yüzde 30’unu DUY piyasasında, kalanını ise ikili anlaşmalar yoluyla yaptı.

TALEP ARTIŞI ARZ İLE DENGELENEBİLİR

2016 ilk çeyreğinde Türkiye’de elektrik talebinde yüzde 4,2 ‘lik bir büyüme yaşandığına dikkat çeken Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, “2015 yılında karlılığımız iki temel sebebe dayanıyordu; yağışlı bir yıl olması nedeniyle artan hidroelektrik üretimi ve elektrik ticaretinde yaşanan artış. 2016 yılı boyunca da benzer şekilde bir pozitif getiri sağlayacağımıza inanıyoruz. Ancak bu yıl yağışlar geçen seneki gibi değil. Ayrıca piyasada fiyatlar arz fazlasından dolayı 2015’in aynı dönemine göre ortalama yüzde 17 düşerek 121 TL/MWh seviyesinde gerçekleşti. Elektrikte arz fazlasının, talep artışının da üzerinde gerçekleşmesiyle elektrik fiyatları üzerinde oluşan baskının 2016 yılında da devam edeceğini öngörüyoruz. Piyasada 2016 yılında doğalgaz fiyatlarında aşağı yönlü bir revizyon beklentisi var ancak henüz bunun zamanı ve miktarı konusunda bir açıklama yapılmadı” dedi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler