1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Akfen’den 400 MW’lik ilave yenilenebilir yatırımı

Akfen’den 400 MW’lik ilave yenilenebilir yatırımı

Enerji Günlüğü - Akfen Yenilenebilir Enerji, 211 MW’lik yenilenebilir enerjilere dayalı kurulu gücünü Dünya Bankası desteğiyle üçe katlayacak. Dünya...

Akfen’den 400 MW’lik ilave yenilenebilir yatırımı

Enerji Günlüğü - Akfen Yenilenebilir Enerji, 211 MW’lik yenilenebilir enerjilere dayalı kurulu gücünü Dünya Bankası desteğiyle üçe katlayacak. 

Dünya Bankası Grubu'nun yan kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Akfen Yenilenebilir Enerji’ye ortak oluyor. IFC, Türkiye’de yenilenebilir enerjiyi ve enerji verimliliğini destekleme strateji doğrultusunda yeni bir ortaklığa imza attı. IFC, ortaklık sözleşmesi çerçevesinde Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yüzde 16,67 oranındaki hisseleri için toplam 100 milyon dolar yatırım yapacak. 

400 MW’LİK İLAVE KURULU GÜÇ

IFC’nin ortak olmasıyla birlikte Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ’nin mevcut durumda 211 MW olan yenilenebilir enerji üretim kapasitesinin yaklaşık üç katına artırılması ve güneş ve hidroelektirik işletmelerinin yanında rüzgar enerjisi yatırımları da yapması öngörülüyor. 

AKIN: DAHA HIZLI BÜYÜRÜZ

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en önemli oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz. Amacımız; yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların dâhil olduğu, tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan ve enerji sektörünün her alanında sürdürülebilir üretim yapacak yepyeni bir platform yaratmak. IFC’nin vereceği katkıyla bu alandaki büyüme hedeflerimize daha hızlı bir şekilde ulaşacağımıza inanıyorum” dedi. 

IFC: ÖZEL SEKTÖR KİLİT 

IFC Başkan Yardımcısı Dimitris Tsitsiragos ise şunları söyledi: “Yenilenebilir enerji giderek artan enerji ihtiyacını karşılama yolunda çok önemli ve sürdürülebilir bir çözüm sunuyor ve Türkiye bu alanda zengin kaynaklara sahip. Özel sektör bu kaynaklardan faydalanılmasında son derece kilit bir rol oynuyor. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişmesine katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz.” 

IFC AKFEN YÖNETİMİNDE

IFC’nin Akfen ile uzun süreli ve stratejik bir iş ortaklığı bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda IFC, Akfen’in Mersin Uluslararası Limanı eurobond ihracı ve TAV Tiblis havaalanı inşa projelerine de yatırım yapmıştı. Kapanış işlemlerinin tamamlanmasının ardından, ortaklık sözleşmesi kapsamında, IFC bir yönetim kurulu üyesi atama hakkına sahip oluyor ve böylelikle Akfen Yenilenebilir Enerji AŞ’nin kurumsal yönetiminin güçlenmesini hedefleniyor. 

TÜRKİYE’NİN HEDEFİNE DESTEK

Akfen Yenilenebilir Enerji ortaklığı, son iki yılda IFC’nin Türkiye’de enerji sektöründe gerçekleştirdiği üçüncü ortaklık yatırımı oldu. IFC bu yatırım ile Türkiye’nin 2023 yılında toplam enerjisinin yüzde 30’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etme hedefini desteklemiş oluyor. IFC, tüm dünyada faaliyet gösterdiği en büyük ikinci ülke olan Türkiye’de, son üç yıl içerisinde enerji sektörüne toplam 695 milyon dolar kaynak sağladı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler