1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Akfen’e güneş ve rüzgar için 363 milyon dolar kredi

Akfen’e güneş ve rüzgar için 363 milyon dolar kredi

Enerji Günlüğü - Akfen Yenilenebilir Enerji, 530 milyon dolar yatırımla kuracağı 9 güneş ve 4 rüzgar santrali için 363 milyon dolarlık yatırım kredisi...

Akfen’e güneş ve rüzgar için 363 milyon dolar kredi

Enerji Günlüğü - Akfen Yenilenebilir Enerji, 530 milyon dolar yatırımla kuracağı 9 güneş ve 4 rüzgar santrali için 363 milyon dolarlık yatırım kredisi sağladı. 

Akfen Yenilenebilir Enerji, 2020 sonuna kadar devreye alacağı 9 güneş ve 4 rüzgar enerji santrali için 167 milyon dolarlık özkaynak ayırdı. Kalan 363 milyon doları ise EBRD ve KfW IPEX Bank’tan kredi olarak kullanmak üzere anlaşma imzaladı. 

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, grup bünyesindeki Akfen Yenilenebilir Enerji tarafından hayata geçirilecek güneş ve rüzgar santrallerinin finansmanı için sağlanan kredi konusunda, ilgili banka ve finans kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. 

167 MİLYON DOLAR ÖZKAYNAK

Nihai hedeflerinin 1000 MW’lik yenilenebilir enerji yatırımı olduğunu yineleyen Hamdi Akın’ın verdiği bilgiye göre, Akfen  Yenilenebilir Enerji 2020 sonuna kadar dokuz güneş enerji santrali (GES) ile dört rüzgar enerji santrali (RES) projesini hayata geçirecek. Toplam 530 milyon dolarlık yatırımın 167 milyon dolarlık kısmı özkaynaklardan karşılanacak. Kalan 363 milyon dolarlık kısım için yerli-yabancı finans kuruluşlarından kredi sağlandı. 

GES’LERİ EBRD VE İŞ BANKASI FİNANSE EDECEK

Buna göre GES kredileri için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile İş Bankası’ndan 103 milyon dolar kredi alındı. 260 milyon dolarlık RES kredisi ise Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Türk İş Bankası’nın garantörlüğünde Almanya merkezli KfW IPEX-Bank ve EBRD tarafından sağlandı. 

Toplam 327 megavat kurulu güce sahip 13 santral tamamlandığında 1.2 milyon kişinin yaşadığı hanelerin elektriği tamamen doğal kaynaklardan sağlanmış olacak. 

327 MW’LİK İLAVE YENİLENEBİLİR GÜÇ

Akfen Yenilenebilir Enerji, 180 milyon dolarlık yatırım değerine sahip dokuz GES projesini Konya, Amasya, Tokat, Van ve Malatya’da kuracak 350 milyon dolara mal olacak dört RES ise Çanakkale ve Denizli’de yer alacak. Söz konusu GES ve RES’ler toplam 327 MW’lik kurulu güce sahip olacak ve yılda yaklaşık 1 milyar kWh elektrik üretimi yapılacak. 

Mehmet KARA - Enerji Günlüğü 

 

Önceki ve Sonraki Haberler