1. HABERLER

  2. ETKİNLİKLER

  3. Akıllı şebekeler dünya devlerini İstanbul'da buluşturacak

Akıllı şebekeler dünya devlerini İstanbul'da buluşturacak

Enerji Günlüğü - 5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı Nisan ayında Türkiye’den ve dünyadan önemli isimleri...

Akıllı şebekeler dünya devlerini İstanbul'da buluşturacak

Enerji Günlüğü - 5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı Nisan ayında Türkiye’den ve dünyadan önemli isimleri bir araya getirecek.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayelerinde organize edilen 5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG İstanbul 2017), 19 - 21 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde İtalya’nın ülke partnerliğinde gerçekleştirilecek.

50 ÜLKEDEN HEYET KATILACAK

Türkiye, dünyadaki doğalgaz ve petrol rezervlerinin yüzde 70’ine sahip olan Hazar havzası ve Orta Doğu’ya yakın olması nedeniyle stratejik açıdan önemli rol oynuyor. Günümüzde ortaya çıkan savaşların nedenlerinden biri olan enerjiyi yönetme konusu, enerji verimliliği, siber güvenlik ve uzaktan kontrol sistemleri, enerjinin geleceği, enerjide teknoloji gibi son derece önemli konular 50 ülkeden heyetlerin katılacağı 5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’da masaya yatırılacak.

Ayrıca Ürdün’ün ulusal elektrik şirketi NEPCO’nun Amerikan enerji şirketi Noble ile doğalgaz alımı konusunda anlaşma imzalanması ve NEPCO’nun ICSG İstanbul 2017’ye katılacak olması, Türkiye’deki firmalar ve yatırımcılar için önemli bir fırsat yaratacak.

AÇILIŞ KONUŞMASINI DÜNYA ENERJİ BİRLİĞİ BAŞKANI YAPACAK

Dünya Enerji Birliği Başkanı ve Virginia Tech ARI Direktörü Saifur Rahman’ın keynote konuşmacısı olduğu bu yılki kongrenin açılış konuşmalarını gerçekleştirmek üzere başta partner ülke İtalya olmak üzere İngiltere, Japonya, Azerbaycan, Umman, Kuveyt ve Suudi Arabistan’ın enerji ve sanayi bakanları davet edildi. ICSG İstanbul 2017 kapsamında ayrıca İtalya, İngiltere, İsveç, Ürdün, Umman ülke panalleri de organize edilecek. Kongrenin bir diğer keynote konuşmacısı ise akıllı şebeke alanında sürdürülen ve hala da geliştirilmekte olan 60 milyon dolar değerindeki çalışmaların baş araştırmacısı Dr. Mohammad Shahidehpour oldu.

İsrail ile ilişkilerin düzelme sürecine girmesi sonrasında gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda ülkenin Akıllı Enerji Vakfı (ISEA) Başkanı Amos Lasker’in konuşmacı olarak kongreye katılımı ise kesinleşti.

Önceki ve Sonraki Haberler