1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Akkuyu NGS’de konsol kirişi kuruldu

Akkuyu NGS’de konsol kirişi kuruldu

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 4’üncü güç ünitesinde güvenlik sisteminin önemli parçalarından olan ve reaktörde bulunan bileşenlerin kurulumuna kolaylık sağlayan konsol kirişi kuruldu.

Akkuyu NGS’de konsol kirişi kuruldu

Enerji Günlüğü - Mersin’de kurulum çalışmaları süren Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 4’üncü güç ünitesinde, gövde ve yönlendirici plaka ile birlikte kor tutucu ekipmanının bileşenlerinden olan konsol kirişi, tasarım konumuna yerleştirildi.

GÜVENLİK SİSTEMİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI

Su temini, buhar giderme ve havalandırmanın yanı sıra ölçüm cihazları için iletişim geçişini düzenlemek üzere tasarlanan konsol kirişi, güvenlik sisteminin önemli bir parçası olma özelliğini taşıyor. 

KONSOL KİRİŞİ 166 TON AĞIRLIĞINDA

Ağırlığı 166 ton, çapı 9,5 metre, yüksekliği ise 2,3 metre olan ekipman, 4’üncü ünitenin basınç kabının alt kısmında bulunuyor. Oldukça büyük bir metal ekipman olan konsol kirişi, 6 ayrı parçadan oluşuyor. Bu parçalar, kuru koruma kabı ve kılavuz plakayı soğutmaya yarayan hava beslemesi sistemi için bir hava kolektörü alanı, şaft betonuna sabitlemek için destek ayakları, buhar çıkarma boruları, bakım için bir işlem koridoru, sensör koruması için kapak boruları ve reaktör şaftına hava erişimi için hava kanalı gibi bileşenleri barındırıyor.

EKİPMANIN KURULUMU 3 SAAT SÜRDÜ

Konuya ilişkin açıklama yapan Akkuyu NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, “Akkuyu NGS projesinde görev alan Rus ve Türk uzmanlar, çeşitli reaktör tesisi yapılarının kurulumunda geniş deneyime sahipler.  4’üncü ünitede konsol kirişinin kurulumu mükemmel bir şekilde gerçekleştirildi. Tüm operasyon sadece 3 saat sürdü. Bir sonraki aşamada yönlendirme plakası ve reaktörün kuru koruması kurulacak. 4’üncü ünitede ve diğer Akkuyu NGS tesislerinde montaj çalışmaları tüm standartlara ve güvenlik kurallarına uygun şekilde yürütülüyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler